Çanakkale Zaferi'nin 105. yılı

Çanakkale Zaferi'nin 105. yılı

Destan, tam 105 yıl önce yazıldı. 18 Mart 1915'te Mehmetçik dünyanın en güçlü donanmalarına geçit vermedi. Zaferin 105'inci yıldönümünde, başta Çanakkale olmak üzere birçok ilde anma törenleri düzenlendi. Ama koronovirüs nedeniyle katılım sınırlı sayıdaydı. Törenler kısa tutuldu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

18 Mart Çanakkale Zaferi'nin 105. yıldönümü nedeniyle Çanakkale Cumhuriyet Meydanı'nda tören düzenlendi. Anafartalar kahramanı Mustafa Kemal Atatürk’ün anıtına çelenk bırakıldı. Şehitleri selamlamak için 21 pare top atışı yapıldı. 18 Mart Stadyumu ve Şehitler Abidesi'nde yapılması planlanan törenler koronavirüs önlemleri kapsamında iptal edildi.

Kahramanmaraş'taki törene de koronavirüs tedbiri hakimdi. Şeyhadil Mezarlığı'ndaki şehitlikte gerçekleştirilen anma programına protokolten sadece 4 kişi katıldı.

İçişleri Bakanlığı'nın koronavirüs tedbirleri kapsamında törene şehit yakınlarından başka kimse davet edilmedi.

Diyarbakır'da ise anma programı Yenişehir ilçesindeki Hava Şehitliği'ndeydi. Tören çelenk sunumu ile başladı. Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Hasan Basri Güzeloğlu konuşmasını yağmur altında yaptı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Konya'daki törende ise Şehitlik Anıtı'na çelenklerin konulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu. İstiklal Marşı'nın ardından şehitlik şeref defteri imzalandı.