Çanakkale'nin kilit noktası

Çanakkale'nin kilit noktası

Çanakkale Savaşı'nın kaderinin değiştiği yer Conkbayırı. CNN TÜRK'ten Deniz Bayramoğlu, Mustafa Kemal ve Mehmetçiğin Conkbayırı'nda düşman askerlerine karşı verdiği mücadeleyi anlattı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Çanakkale Harbinin en önemli noktalarından biri 1915 Nisan sonunda başlayıp o yaz ve sonbahar boyunca devam eden kara savaşlarının kaderini değiştiren Conkbayırı olsa gerek. Müttefikler deniz savaşında başarısız olmuştur. Karaya asker çıkarırlar. İngiliz kuvvetleri kıyıdan biraz ilerlese de, bir noktanın ötesine geçmeyi başaramaz. 

Her iki taraf da olduğu yerde nerdeyse çakılı kalmıştır. Hamilton bu kilidi kırmak için aşağıda bulunan Suvla Koyuna yaklaşık 30 bin kişilik kuvvet çıkartır. Bu kuvvet eğer Conkbayırını aşıp arka tarafa geçse ön tarafta kalan tüm Türk birliklerinin lojistik hattı kesilecek ve toptan imhanın yolu açılacaktır. Mustafa Kemal çok önemli bir karar verir. Belki ilk defa savunmadan taaruza geçilir ve kendisi en önde en ön safta taaruzu başlatır. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

6 Ağustos sabahı İngiliz zırhlısının Seddülbahir ve Arıburnu’na yaptığı bombardımanın ardından karaya çıkan Avustralya-Yeni Zelanda Ordu Birliklerinin yani ANZAC kuvvetlerinin hedefi Conkbayırı’nı aşarak Kocaçimentepe’yi ele geçirmektir. Sahilden itibaren önce tatlı bir meyille başlayan ama gittikçe dikleşen bayırın bir kaç yüz metre yukarısında onları Saroz grubunun başına yeni geçmiş olan bir askeri deha, Mustafa Kemal beklemektedir. Savaş tam bir siper savaşına yani korkunç bir boğazlaşmaya dönüşür. Mehmetçik siperine mıh gibi çakılmıştır. Bulunduğu noktadan bir adım geriye atmaz. Çünkü İngilizlerin bu taarruzunun başarılı olması ihtimali korkunç bir ihtimaldir. Bu durumda sadece Boğaz savunması çökmeyecek, İngiliz kuvvetlerinin ele geçirdiği hattın batısında kalan Türk birliklerinin toptan imhası söz konusu olacaktır. ANZAC birlikleri önce, ön safta askerlerine “Ben size taarruzu değil ölmeyi emrediyorum” diyen Mustafa Kemal Atatürk’ün bu emrine, ardından da o emrin gereğini yerine getiren Mehmetçiğin süngüsüne takılır. 

Esat ve Cevat Paşa başta olmak üzere tüm komutanlar kahramanca savaşmıştır ama savaşın kaderi Conkbayırı’nda Atatürk sayesinde değişmiştir.