Çankaya Köşkü’nde Türkiye-Rusya-İran zirvesi

Video: Çankaya Köşkü’nde Türkiye-Rusya-İran zirvesi

Astana sürecinde üçlü liderler zirvesi Ankara’da toplanıyor. Rusya Devlet Başkanı Putin ve İran Cumhurbaşkanı Ruhani, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ev sahipliğindeki toplantıya katılacak. Liderler başta İdlib olmak üzere Suriye’deki son gelişmeleri ve anayasa komisyonunu masaya yatıracak.
 

İran ve Rusya Devlet Başkanları Ankara’ya geliyor. Astana süreci garantörleri Türkiye, Rusya ve İran bir kez daha üçlü zirve toplantısında Suriye’yi masaya yatıracak.

Çankaya Köşkü’nde toplanacak zirvede cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ve İran Cumhurbaşkanı Ruhani, İdlib'de yaşanan sorunları ve Suriye Anayasa Komisyonu hazırlıklarını ele alacak. İki konuk lider öğlen saatlerinde Ankara’da olacak ve Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından resmi törenle karşılanacak.


Zirvenin gündeminde öncelikle İdlib’e yönelik Suriye rejiminin saldırıları ve artan göç olasılığı yer alacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan Rusya Devlet Başkanı Putin ile 27 Ağustos’ta İdlib için yüz yüze görüşmüştü. Üçlü zirvede, sivillere yönelik saldırılardan duyulan endişe ve Türkiye’nin olası bir göç dalgasını karşılayamayacağı İran ve Rusya tarafına bir kez daha iletilecek.

Görüşmede Suriye Anayasa Komisyonu’nda yer alacak son ismin de belirlenmesi ve anayasa yazım komitesinin yol haritasının netleştirilmesi bekleniyor. Zirvenin gündeminde, Türkiye ve Amerika birleşik Devletleri’nin Fırat’ın doğusunda başlattığı güvenli bölge çalışmaları da var. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın güvenli bölge adımları hakkında liderlere bilgi vermesi bekleniyor.

Zirve öncesinde liderler ikili görüşmeler gerçekleştirecek. Ticari işbirlikleri, savunma sanayi alanındaki adımlar masaya yatırılacak. Zirve sonrası liderler basın toplantısı düzenleyecek. Ardından Ankara zirvesinin sonuç bildirisi yayımlanacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın diplomatik temasları zirvenin ardından da devam edecek. Erdoğan, hafta sonu New York’a gidecek. BM Genel Kurulu’na katılacak olan Erdoğan, temaslarında İdlib’deki durumu ve olası göç dalgasını dile getirecek. Genel kurul kapsamında, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 25 Eylül’de Amerikan başkanı Trump’la yüz yüze görüşmesi de bekleniyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS