Casusluk çetesinde TSK'nın uçuş kayıtları çıktı

Video: Casusluk çetesinde TSK'nın uçuş kayıtları çıktı

Savunma projelerini yabancı firmalara sızdıran casusluk çetesinden çok gizli askeri bilgiler ele geçti. Yabancı firma temsilciliği yapan Emre Özlük'ün bilgisayarındaki bir belgede Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterindeki uçak ve helikopterlerin yıllık uçuş saatleri ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterindeki mühimmat sayısı çıktı.

Savunma Sanayii Başkanlığı ile Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'ndaki milli projelerin ihale bilgilerinin yabancı firmalara sızdırılmasıyla ilgili 11 sanık hakkında hazırlanan iddianamede casusluk suçunu oluşturan gizli belgeler ortaya çıkmaya devam ediyor.

Yabancı firma temsilciliği yapan şirket çalışanı sanık Emre Özlük'ün bilgisayarında, Türkiye'nin harbe hazırlık seviyesi ve savaş stoğunu deşifre eden, bu yönüyle yabancılarla paylaşılması casusluk niteliğinde olan çok sayıda gizli belgeye rastlandı.

Özlük'ün bilgisayarındaki bir belgede, Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterindeki hava araçlarıyla ilgili gizli bilgilerin bulunduğu bir tablo tespit edildi.

Tabloda, uçak ve helikopterlerin yıllık yaptığı uçuş saat ve yüzdelerinin yer aldığı anlaşıldı.

Bir başka belgede ise deniz kuvvetleri komutanlığı envanterindeki mühimmat miktarına ilişkin toplam sayılar tespit edildi. Gizli bilgi seviyesindeki torpidoların türü ve sayılarına yer verilen metin ihanetin boyutunu da gözler önüne serdi.

Özlük'ün belgelerinden ayrıca Türkiye'ye yönelik olası bir Kimyasal biyolojik saldırı karşısında savunma ürün tedarikini ortaya koyan, nükleer, biyolojik ve kimyasal malzeme envanter durumuna ilişkin bilgiler de çıktı.

26 Kasım 2020 tarihli bir dokümanda da, gizli içerikli helikopter miktarlarının bilgisi bulundu. Belgede, önümüzdeki birkaç yıl içinde bu görev için kaç adet helikopter alımının ihtiyaç listesine girdiği bilgisi yer alıyor.

Dikkat çeken bir başka doküman ise Türk silahlı kuvvetlerinin tüm ihtiyaç ve stratejilerini içeren On Yıllık Temin Tedarik Planı'nın belli kısımlarının yer aldığı belge oldu.

Bu belgede, silah, teçhizat ve mühimmatların alımı ile envanterdeki araç gereçlerin bakımı için ayrılan bütçenin yazılı olduğu görüldü.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS