Cemevinin ardından Hacıbektaş ziyareti

Cemevinin ardından Hacıbektaş ziyareti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hüseyingazi Cemevi’nde alevi dedeleriyle açtığı muharrem orucunun ardından, Hacıbektaş-ı Veli’yi anma programına katılmak üzere Nevşehir’e gidecek. Erdoğan böylece ilk kez anma törenine yerinde katılmış olacak.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bu yıl Hacı Bektaş-ı Veli’yi anma etkinlikleri muharrem ayına denk geliyor. Bu nedenle anma programının Alevi-Bektaşi toplumu nezdinde önemi bir kat daha artıyor.

Hacı Bektaş Veli’nin Hakk’a yürüyüşünün 751. Yıl dönümü nedeniyle Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca düzenlenecek etkinliğe Cumhurbaşkanı Erdoğan da katılacak. Böylece Cumhurbaşkanı Erdoğan,, başbakanlığı dönemi de dahil olmak üzere, Hacı Bektaş veli anma programına ilk kez katılmış olacak.

Cumhurbaşkanı Cumartesi günü önce Çorum’a giderek orada düzenlenen toplu açılış törenine katılacak. Ardından akşam saatlerinde Hacıbektaş-I Veli Müzesi’ne geçerek, ölümünün 751’inci yılında düzenlenen anma törenine katılacak.

“Bu kapı sevgi barış kardeşlik muhabbet kapısıdır” temasıyla gerçekleştirilecek programda muharrem ayının ruhuna uygun şekilde Kerbela vakasının anılması, mersiyeler söylenmesi, Hacı Bektaş-I Veli’nin Anadolu’nun İslamlaşmasındaki rolü anlatılacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın burada bir konuşma yapması da bekleniyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hacıbektaş ziyareti ile bu hafta Mersin, Konya, Çorum ve Nevşehir ile 7 gün içerisinde 4 ile gitmiş olacak. Bu arada, 57. Ulusal, 31. Uluslararası Hacı Bektaş Veli Anma Törenleri ve Kültür Sanat etkinliklerini 15-18 Ağustos tarihleri arasında yine Hacıbektaş’ya gerçekleştirilecek.