Cep telefonlarında bakteri riski | Video

Video: Cep telefonlarında bakteri riski | Video

Ankara’da sağlık çalışanlarının cep telefonlarına yönelik ilginç bir bilimsel araştırmanın sonuçları açıklandı. 631 sağlık çalışanının cep telefonlarından alınan örneklerin 44’ünden hastalık yapma riski bulunan bakteriler tespit edildi.

Sağlık çalışanlarının cep telefonları incelendi. Telefonlarda hastalık yapma riski bulunan bakteriler olduğu ortaya çıktı.

Araştırma Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Alpay Azap’ın öncülüğünde Ankara Tıp Fakültesi İbni Sina Hastanesinde gerçekleştirildi. 3 hafta boyunca 631 sağlık çalışanına ait cep telefonunun yüzey ve kapağından örnekler alındı. Örnekler bir saat içinde laboratuvarlarda incelemeye alınırken, eş zamanlı olarak sağlık çalışanlarına cep telefonu kullanımlarıyla ilgili de anket uygulandı.

Laboratuvarda incelenen örneklerde farklı bakteri türleri ile kirlendiği anlaşılırken, 44 telefonda hastalık yapma riski bulunan bakteriler tespit edildi. Bunlarda ilaca dirençli mikrop saptanmazken, koruyucu kapak kullanılan telefonlardaki bakteri oranı, koruyucu kapak kullanılmayan telefonlardan fazla çıktı. Ayrıca cep telefonlarının etanol ile silinip streç ile kapatılması durumunda bakteri üremesinin yüzde 90 azaldığı da tespit edildi.

Akıllı telefonların büyük yüzey ve ek özellikleri nedeniyle eski telefonlara oranla daha çok bakteri barındırdığının anlaşıldığını söyleyen Bilim Kurulu üyesi Azap, cep telefonlarında kuluçka aşamasındaki enfeksiyonların sadece hastalık ve ölüm yükünü artırmakla kalmayıp, aynı zamanda sağlık bakım sistemleri için de temizlik maliyetlerini arttırdığı konusunda uyarıda bulundu.

Azap ayrıca ABD’deki 25 hastane hastasından birinin cep telefonu veya hastane cihazlarından kaynaklı enfeksiyon teşhisi aldığına dikkat çekti. Ameliyathane ekipleri tarafından kullanılan cep telefonlarının bakteriler için yayılım işlevi görebileceğini söyledi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS