Cerattepe'de polis müdahalesi

Cerattepe'de polis müdahalesi

Artvin'in Kafkasör Yaylası'ndaki Cerattepe bölgesi gergin. Bölgede yapılması planlanan bakır madenine karşı bölge halkının direnişi sürüyor. Çevreciler, gece boyu nöbet tuttu. Sabah ise yine gerginlik tırmandı. Güvenlik güçleri, madene tepki için toplanıp yol kapatan gruba biber gazıyla müdahale etti.

Dün polisin gazlı ve coplu müdahalesinin ardından Cerattepe'ye giden yola kurulan barikatın başında polisin ve vatandaşların bekleyişi gece boyunca sürdü.

Sabah ise polis dün olduğu gibi yeniden barikat olarak konulan araçları çekmek için girişimde bulundu. Bu sırada çıkan arbede sonucunda polis yeniden biber gazı kullanarak kalabalığı dağıtmaya çalıştı.

Dün, bölge halkının direnişine ülkenin farklı yerlerinden insanlar da omuz verdi. Trabzon'da bir grup Atatürk Alanı'nda toplanıp basın açıklamasında bulundu.

İstanbul Kadıköy'de yürüyüş düzenleyen kalabalık bir grup da tulum eşliğinde horon teperek direnişe destek verdi.

Cerattepe'de yaşananlar üzerine Artvin Valiliği'nden de bir açıklama geldi.

Açıklamada, hem halkın hem de ilgili şirketin güvenliğini sağlamak için kolluk güçlerinin refakatinde "Bir çalışma yürütüldüğü" belirtildi. İddia edildiği gibi valiliğin hiçbir hukuksuzluğa müsaade etmediği savunuldu.