Çevre kirliliğine yeni önlem

Video: Çevre kirliliğine yeni önlem

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı çevre kirliliğini önlemek amacı ile plastik poşet uygulamasını başlatmıştı. Bakanlıktan yeni bir adım daha geldi. Buna göre ambalajlı ürünler için üretici ve ithalatçı firmalardan "geri kazanım katılım payı" alınacak. Bakanlığın hedefi geri kazanım oranını artırmak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın plastik poşet uygulamasının ardından bir uygulama daha hayata geçiyor. Uygulama bu kez tüketiciyi değil, üretici firmaları ilgilendiriyor.

Buna göre 1 Ocak 2020 itibari ile depozitolu olmayan ambalajlı ürünler için üretici ve ithalatçılardan "geri kazanım katılım payı" alınacak
Yani lastikten elektrikli eşyaya, ilaçtan aküye, alkolsüz içecekten yoğurt ve süte kadar birçok ürünün ambalajı değerli hale geliyor uygulama ile çevre kirliliğinin önlenmesi, atıkların geri dönüşüme kazandırılması hedefleniyor.

Yönetmelik resmi gazetede de yayımlandı. Kağıt, karton, cam, plastik ambalajlarından ağırlıklarına ve uzunluklarına göre katılım payı alınacak
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na göre bu uygulama ile ürünlerin satışında tüketiciye doğrudan mali bir yük olmayacak amaç geri kazanım oranını artırmak.

Kararla birlikte üretici firmaların depozito uygulamasına daha fazla yönelmesi bekleniyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS