None

CHP MYK'nın İstanbul'daki olağanüstü toplantısında ne konuşuldu?

A A

13.05.2022 - 23:04

Yargıtay'ın kararı sonrası CHP Merkez Yürütme Kurulu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında İstanbul'da olağanüstü toplandı. Kaftancıoğlu gündemiyle toplanan MYK'dan sonra Parti Sözcüsü Faik Öztrak, "Canan Kaftancıoğlu görevinin başında" açıklaması yaptı. Peki, MYK toplantısında neler konuşuldu? Siyasi yasak kararı ile ilgili nasıl değerlendirmeler yapıldı? İşte detaylar...

CHP, Canan Kaftancıoğlu'na verilen hapis cezasının onanmasının ardından İstanbul'da CHP MYK olağanüstü toplandı. Toplantıya CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ile geldi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da MYK toplantısına katıldı.

Edinilen bilgilere göre toplantıda hukuki sunum yapıldı. O hukuki sunuma göre, Kaftancıoğlu'nun cezasının cezaevinde infaz edilmesine gerek olmadığı net bir şekilde dile getirildi. MYK'da da farklı görüşlerin oluştuğu konu il başkanlığına devam edip edemeyeceği konusu oldu. "İl başkanı seçimle değil, parti içi görevlendirme ile geliyor. Siyasi yasak YSK'dan mazbata alan durumları kapsar. Bu nedenle Kaftancıoğlu il başkanlığına devam eder" görüşü de dile getirildi. "Söz konusu ceza katalog suçlar kapsamında. Katalog suçtan hüküm giyenlerin siyasi parti üyeliği düşer, il başkanı da olamaz" da denildi.

Bu tartışmalar yaşanırken CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun, "Siyasi parti üyeliği düşse de düşmese de Kaftancıoğlu görevine devam edecek" dediği ifade edildi. CHP liderinin bu sözlerinin ardından siyasi yasak durumunda mevcut il başkan yardımcılarından birinin bu göreve getirilebileceği ama fiili başkanlık görevinin Kaftancıoğlu'nun yürüteceği dile getirildi.

Toplantının bir diğer ana gündem maddesi ise 21 Mayıs'ta İstanbul'da gerçekleşmesi planlanan "Milletin Sesi" mitingiydi. Edinilen bilgilere göre, o mitinge diğer muhalefet partilerine davet gitmeyecek. CHP’nin mitingi olarak yapılacak. CHP'nin bu konuda nasıl bir yol izleyeceği de pazartesi günü yapılacak parti meclisi toplantısında belirlenecek.