CHP'de Kurultay süreci

Video: CHP'de Kurultay süreci

Cumhuriyet Halk Partisi kurultaya gidiyor. Nisan ayında gerçekleşmesi beklenen Olağan Kurultay öncesi 600 ilçede yeni yönetimler belli oldu. Yarışın kızışacağı il kongreleri ise 3 Şubat’ta başlayacak.

CHP, 55. Kurultayına hazırlanıyor. Bugüne kadar 36 olağan ve 18 olağanüstü kurultay yapan CHP'de, 37. Olağan Kurultay takvimi işliyor.


Kasım ayında mahalle delegelerini seçen partide, 14 Aralık itibariyle ilçe kongreleri başlamıştı. Bugüne kadar 973 ilçeden 600'ünde seçimler tamamlandı. Kalan ilçe kongrelerinin 27 Ocak'a kadar tamamlanması planlanırken, İl Başkanı seçimleri merakla beklenen Ankara'da 19, İzmir'de ve İstanbul'da ise 18 ilçe başkanı belli oldu.


İl kongreleri ise 3 Şubat - 2 Mart 2020 arasında yapılacak. İl kongrelerinde il başkanlarının yanı sıra partinin yeni yönetimi seçecek kurultay delegeleri de belirlenecek.


İl kongrelerinde en çok merak edilen ise 3 Büyükşehirin İl Başkanlığı seçimleri. Genel Başkan seçiminde en fazla delegeye sahip Ankara, İstanbul ve İzmir'de alınacak sonuçlar, parti meclisi seçimi ve parti içi güç dengesi açısından da belirleyici olacak.


İstanbul’da mevcut Başkan Canan Kaftancıoğlu’nun tek aday olarak yarışa girmesi beklenirken, Genel merkezin de Kaftancıoğlu’nu desteklediği öğrenildi.


Ankara İl Başkanlığı için mevcut başkan Rıfkı Güvener'in yanı sıra Ali Hikmet Akıllı, Umut Akdoğan, Ayhan Yalçınkaya ve Ömer Lütfü Avşar’ın adı parti kulislerinde konuşuluyor.


İzmir’de ise gözler CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nda. Genel Merkez, İzmir İl Örgütü ve belediye başkanlarının mevcut il başkanı Deniz Yücel üzerinde bir uzlaşı aradığı öğrenilirken, uzlaşıya varılamaması halinde Yüksel Çakmur, Altan İnanç ve Devrim Barış Çelik gibi isimlerin de yarışa dahil olabileceği belirtiliyor.


İl başkanlığı seçimlerinin ardından kurultay için 45 günlük süre işlemeye başlayacak. Buna göre, CHP'nin 37. Olağan Büyük Kurultayının haftasonuna denk gelen 18-19 Nisan ya da 25-26 Nisan’da yapılması bekleniyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS