CHP'de yeni tartışma... 3 milletvekili ile ipler koptu mu?

Video: CHP'de yeni tartışma... 3 milletvekili ile ipler koptu mu?

CHP'de yazdıkları mektup krize neden olan iki milletvekili Mehmet Ali Çelebi, Hüseyin Avni Aksoy ile Yalova Milletvekili Özcan Özel CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ile görüştüler. O görüşmede neler söylendi? Ne sonuç çıktı? Ayrıntıları CNN TÜRK muhabiri Mustafa Berber aktardı.

Mehmet Ali Çelebi ve Hüseyin Avni Aksoy geçtiğimiz 15 Ocak tarihinde bir açıklama yapmışlardı. Bir mektup yazmışlardı. Açık mektup CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na demişlerdi ki

"2 yıldır devam eden görüşmelerde bir sonuç alamadık ve biz bir mektup yazma kararı aldık." Ama o mektup hem CHP Genel Başkanı tarafından hem de parti yöneticileri tarafından tepkiye neden olmuştu.
"Çünkü CHP Genel Başkanının kapısı, özellikle milletvekilleri için açık sorunlar gelinir konuşulur. CHP Genel Başkanı mektup yazılmaz değil mi?" denilmişti ve ardından da o kritik görüşme için meclisin açılması gösterilmişti. İşte dün meclis açıldığı andan itibaren de CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, akşam saatlerinde Mehmet Ali Çelebi, Hüseyin Avni Aksoy ve mektupta imzası olmamasına rağmen 2 milletvekiliyle hareket ettiği bilinen Yalova Milletvekili Özcan Özel'e çevrilmişti.

O isimler CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından Meclis'teki makam odasında kabul edildi. O görüşmeye Grup Başkanvekili Özgür Özel de eşlik etti. Yaklaşık 1 saat 40 dakika sürdü görüşme ve edindiğimiz bilgilere göre bu görüşmede CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, "Hem sizin için hem de farklı partide farklı düşünen kişiler için kapı kapanmadı. Her zaman kapımız açık ve gelip görüşebilirsiniz. Mektup yazmak olmaz" dedi.

Yine kaynaklardan edindiğimiz bilgilere göre, bazı taleplerin bazı isteklerin Genel Başkanı sunulması gereken istekler olduğu görüşü de hakim. Kaynaklar, bu görüşmeye ilişkin bu detayları paylaşıyorlar.

Yine de Mehmet Ali Çelebi için kısa bir süre önce CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Meclis'te bir basın toplantısı düzenledi ve o basın toplantısında dünkü görüşmeyi anlattı. Ardından da partide bir kopuş söz konusu değil ifadelerini kullandı.

Yarın Mehmet Ali Çelebi, TSK ile ilgili 44 maddelik teklif görüşmesinde parti sözcümüz. An itibariyle partiden kopuş söz konusu değil dedi ve yine bir kez "Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun kapılarının farklı düşünen kişiler için açık olduğunu" dile getirdi ve "3 milletvekilimizle belli konularda görüşlerini belirtmek isteyen, farklı düşünen arkadaşlarımız da gelip konuşabilirler." dedi. "Arkadaşlarımızı yitirmek, kaybetmek istemeyiz." ifadelerini kullandı. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, şimdi talepler iletildi ama taleplerin içeriğinde neler var? Bu da dikkat çeken başlıklardan bir tanesi, özellikle 2 milletvekili HDP ile olan yakınlaşmadan dolayı rahatsızlıklarını dile getirmişlerdi. Mektupta işte o yakınlaşmadan duyulan rahatsızlığa ilişkinde "HDP ile diğer partilerle kurulan iletişimin dışında ek bir iletişim yok" denildi.

Bu görüşmenin sonucunda neler olacak? Milletvekillerinin talepleri gerçekleşecek mi? CHP'de yeni bir kriz ortaya çıkacak mı? merak konusu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS