CHP’den "adaylık istifası" genelgesi

CHP’den "adaylık istifası" genelgesi

CHP’de gözler Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun, 3 Aralık'ta açıklayacağı vizyon çalışmasına çevrilmişken geçtiğimiz günlerde yayınlanan CHP örgütüne yönelik istifa genelgesinde çarpıcı bir detay yer aldı. O genelgede neden belediye başkanları yok?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Seçime az bir süre kala CHP yönetimi, il ve ilçe başkanlıklarına gönderdiği genelgeyle, 2023 seçimlerinde milletvekili adayı olmak isteyen örgüt yöneticilerine, mevcut görevlerinden istifa için 26 Aralık’a kadar süre verdi. Belediye başkanlarının kapsam dışı tutulması, “Belediye başkanlarına adaylık yolu kapandı mı?” tartışmasını da beraberinde getirdi.

BBC Türkçe'nin haberine göre, CHP MYK’da belediye başkanlarının “Kamu Görevlisi” olmaları ve erkenden istifa takvimi ilan edilmesinin belediye çalışmalarında zaafa yol açabileceği dikkate alınarak, YSK’nın seçim takviminin esas alınması görüşü benimsendi. MYK toplantısından çıkan eğilim doğrultusunda, belediye başkanları çok özel istisnalar dışında aday gösterilmeyecek. Partinin belediyede azınlığa düşmesi sonucunu doğuran yerlerde de belediye meclis üyelerinin adaylık için istifasına vize verilmeyecek.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Aday olmak isteyen belediye başkanı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, belediye meclisi üyesi ise CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun’un onayını alması halinde görevinden ayrılabilecek.

İstifa genelgesi kadar CHP’de bu aralar gündemdeki bir başka başlık 3 Aralık. CHP lideri, önce Amerika Birleşik Devletleri, sonra da İngiltere’ye gitmiş, teknoloji ve finans çevrelerine ziyaretlerde bulunmuştu. O ziyaretlerin ardından CHP vizyon çalışması hazırladı. Kılıçdaroğlu, 3 Aralık’ta vizyon çalışması olarak ekonomi modeli açıklayacak. ABD’den teknoloji, İngiltere’den finans ile ilgili gözlemlerde o modelde yer alacak. CHP lideri bulduğunu söylediği yatırım miktarını da 3 Aralık’ta duyuracak.

O açıklama öncesi pazar günü CHP’de parti meclisi toplantısı var. Toplantıda, altılı masanın mutabık kaldığı güçlendirilmiş parlamenter sistem için anayasa çalışması ile ilgili bir sunum yapılacak. Seçim süreci, ittifak görüşmeleri de gündeme gelecek.

İşte tencere darbesinin kanıtı: Ambalaj aynı ama fiyat farklı

İşte tencere darbesinin kanıtı: Ambalaj aynı ama fiyat farklı