CHP'den Afganistan açıklaması

CHP'den Afganistan açıklaması

Afganistan'dan Taliban'ın döneminin başlamasıyla birlikte göç dalgasının artacağı endişesi CHP'nin de gündeminde. CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, "Avrupa Birliği neden İran değil de Türkiye ile konuşuyor?" sorusunu yöneltti. Hükümete de Taliban'la görüşme eleştirisi getirdi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Ünal Çeviköz de "Türk askeri 1 Eylül'e kadar Afganistan'dan ayrılmalı" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Afganistan'ın Taliban kontrolüne geçmesinin ardından son durumu değerlendirdi. Twitter'dan paylaşımda bulunan Kılıçdaroğlu göç dalgasına dikkat çekti.

Avrupa Liderlerinin 'Afganistan sığınmacı sorununu Türkiye ile halletmeliyiz" sözlerini hatırlatan Kılıçdaroğlu, "Avrupa Birliği neden İran’la değil de Türkiye ile konuşalım diyor? Komşu değiliz, neden biz? Sizce İran böyle bir sığınmacı anlaşmasına ‘Evet’ der mi?" sorularını yöneltti.

Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a da sorular yöneltti ve hükümetin Taliban ile görüşme kararını da "Afganistan’la aramızda 2.940 km mesafe var, sığınmacı İran’dan geliyor. İran yerine neden Taliban’la konuşuyorsun" sözleri ile eleştirdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Genel merkezde basın toplantısı düzenleyen Genel Başkan Yardımcısı Ünal Çeviköz'ün gündeminde de düzensiz göçmenler vardı

"Türkiye göçmen akınlarını durdurmak için kullanılacak havuz değildir. Uluslararası göç tüm uluslararası toplum sorumluğundadır ve göğüslemelidir. BM, AB ve İran ile ortak göç stratejisi geliştirilmesi gerektiğinin altını çiziyorum."

Çeviköz, "Afganistan'daki Türk askeri varlığı için çekilmelidir." değerlendirmesi yaptı.

"Askerlerimizin Afganistan'dan 1 Eylül'e kadar ayrılması gerekir. Yeni Afgan hükümeti silahlı kuvvetlerin yardım faaliyeti isterse Mehmetçik Afganistan'da sevgiyle karşılanacaktır."