Çin'den gelen kit nasıl çalışıyor?

Video: Çin'den gelen kit nasıl çalışıyor?

Koronavirüste yeni bir test kullanılmaya başlandı. Çin'den getirilen yeni test 15 dakikada sonuç veriyor. Tarama amaçlı kullanılan bu test, diğerlerinden farklı olarak kandan numune alınarak yapılıyor.

Koronavirüsün tespitinde tanı kiti hayati öneme sahip. Çin'den tarama amaçlı yeni bir test geldi. Bu yeni test, kanda koronavirüsün yarattığı antikoru saptayabiliyor.

Sağlık Bakanlığı bugüne kadar kullandığı PCR yönteminin dışında yeni bir test kullanmaya başladı. Bu test 15 dakikada sonuç veriyor. Üstelik burun ya da ağız yolundan alınan numunelerle değil. Kandan numune alınarak tarama yapılıyor. Bu test koronavirüsün yarattığı antikoru hızlıca saptayarak daha fazla test yapılmasına imkan sağlıyor. Bu testten 350 bin tane alındı.

Mevcutta kullanılan diğer testler moleküler yani PCR olarak geçiyor. Bu testler burundan ya da boğazdan sürüntü alınarak uygulanıyor.

Türkiyede şu an 3 kit var. İlki yerli tanı kiti. PCR yöntemi ile çalışıyor. Burundan ağızdan sürüntü alınarak bakılıyor. Doğruluk payı yüzde 99.6. Bir diğeri Çin'den getirilen hızlı PCR yöntemi ile bakılan test. Üçüncü test ise kandan antikor alınarak bakılan test. 15 dakikada sonuç verilen bu test, tarama amaçlı yani vaka tespit edildiğinde ilişiği olan kişiler için ilk aşamada bu test uygulanıyor. Ardından pozitif çıkarsa yerli kit ile de PCR yöntemi ile de tekrar test yapılıyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS