CNN TÜRK laboratuvarda: İşte milyonları ilgilendiren sonuçlar...

CNN TÜRK laboratuvarda: İşte milyonları ilgilendiren sonuçlar...

Okullar 9 Eylülde açılacak. Bu aralar veliler ve öğrenciler telaşlı. Alışverişler başladı. Tam da bu noktada Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'dan merdiven altı ürünlerden uzak durulması konusunda uyarı geldi. Peki, neye dikkat edilmeli? CNN TÜRK Muhabiri Fulya Öztürk, Ticaret Bakanlığı'nın 81 ilden alınan kırtasiye malzemeleri numunelerinin incelendiği laboratuvara girdi, milyonlarca çocuğun sağlığını yakından ilgilendiren bilgileri izleyicilere aktardı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bakanlık çocuk sağlığını tehdit edecek kırtasiye ürünlerine karşı denetimlerini artırdı. Anne-baba ve öğrencilere de önemli sorumluluklar düşlüyor.

Piyasada hala sağlığa zararlı güvenli olmayan ürünler dolaşıyor. Bu ürünlere karşı ne gibi önlemler alınabilir? Ticaret Bakanlığı Piyasa Gözetimi ve Denetimi Daire Başkanı Meral Karaaslan, okul alışverişi yapılırken dikkat edilmesi gereken konuları sıraladı. Karaaslan şöyle konuştu:

Birinci olarak tüketicilerimiz kesinlikle merdiven altı ürünleri almayacak, üreticisi ithalatçısı belli olan ürünleri tercih etmelerini istiyoruz.

İkinci olarak bir takım ürünlerimiz oyuncak kapsamında değerlendiriliyor. Kuru boyalar, pastel boyalar, sulu boyalar gibi.. Bu tür ürünlerde mutlaka “CE” işaretinin bulunmasına dikkat etmelerini istiyoruz.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"CE" nedir? Bu ününün insan sağlığına, çevre sağlığına hiçbir şekilde zarar vermediğini gösteren bir işaretlemedir. Bu tür ürünlerde yaş sınırlaması etiketi de çok önemli. Velilerimizin mutlaka ürünlerin etiketlerini okumasını istiyoruz.