CNN TÜRK 'Mavi Vatan'daki dev tatbikatı görüntüledi

CNN TÜRK 'Mavi Vatan'daki dev tatbikatı görüntüledi

11 Eylül'de Akdeniz'de Türkiye'nin ev sahipliğinde başlayan Mavi Balina 2022 Tatbikatı'nda birçok acil durum ve saldırı senaryosu da hayata geçiriliyor. CNN TÜRK ekibinden Mücahit Topçu ve kameraman Yasin Kamaloğlu da tatbikatı yerinde takip etti. İşte nefes kesen tatbikattan görüntüler...

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

MAVİ VATAN'DA GÖVDE GÖSTERİSİ

Gemiler, denizaltılar, helikopterler, İHA'lar, komandolar... Türk Silahlı Kuvvetleri, Mavi Vatan'da adeta gövde gösterisine çıktı.

MAVİ BALİNA-2022 TATBİKATI AKDENİZ'DE YAPILIYOR

Akdeniz'deki en büyük NATO tatbikatı olan Mavi Balina 2022, 16 üye ülkenin katılımıyla yapılıyor. Tatbikatta bölgesel kontrolün sağlanması, kritik altyapıların korunması ve tehditler için senaryolu eğitim yapıldı.

O eğitimlerden birinde senaryo gereği düşman F-16'ları TCG Sancaktar gemisine saldırı düzenledi. Saldırı hava savunma sistemleri ile bertaraf edildi. Bir diğer senaryoda ise yasa dışı madde taşıyan gemiye operasyon yapıldı. Komandolar helikopterle gemiye indi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

YUNANİSTAN HS LİMNOS İLE TATBİKATTA

Yunanistan da HS Limnos isimli gemiyle tatbikatta yer aldı. HS Limnos gemisi, 2020 yılında TCG Kemalreis'e temas edip hasar görmüştü.

50 GEMİ, 4 DENİZALTI, 32 UÇAK, 20 HELİKOPTER SAHADA

50 gemi, 4 denizaltı, 32 uçak, 20 helikopter, Anka, Aksungur, Bayraktar İHA'lar ve 8 bin personelin aktif olarak yer aldığı tatbikat, 22 Eylül'e kadar devam edecek.