Çocuk istismarından 35 yıl hüküm giydi ama cezaevinde değil

Video: Çocuk istismarından 35 yıl hüküm giydi ama cezaevinde değil
Hürriyet gazetesinin 'Aile içi şiddet acil yardım hattı' 12 yıl önce arandı. Telefonla bir <a class="in-news-link" href="/cocuk" target="_blank" title="çocuk haberleri">çocuk</a> cinsel istismar vakası ortaya çıktı. Davada, sanık 35 yıla mahkum oldu. Ancak sanık hala dışarıda ve çocukları cinsel istismara uğrayan anne isyan ediyor.

Hürriyet gazetesinin 'Aile içi şiddet acil yardım hattı' 12 yıl önce arandı. Telefonla bir çocuk cinsel istismar vakası ortaya çıktı. Davada, sanık 35 yıla mahkum oldu. Ancak sanık hala dışarıda ve çocukları cinsel istismara uğrayan anne isyan ediyor.

İki kızı birden aynı kişinin cinsel istismarına uğradı. Bu anne de Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'nün yönlendirmesiyle kendisini bir hukuk savaşının içinde buldu. 2005 yılında Hürriyet gazetesi, Aile İçi Şiddet Acil Yardım Hattı'nın telefonu çaldı. Telefonun diğer ucundaki kadın, kısık ve titrek sesiyle yardım istedi. İkiz kızları, 7.5 yaşındayken cinsel istismara uğramış ve anneleri gerçeği onlar 9 yaşına geldiğinde öğrenebilmişti. Fail yedikleri içtikleri ayrı gitmeyen kapı komşusuydu. İstismarcı toplamda 35 yıla mahkum oldu. Ancak hala cezaevinde değil.

Avukat Selin Nakipoğlu, "Elini kolunu sallayarak çıktığına biz de şaşırıyoruz tabi ki. Çünkü bu bir katalog suç. Yani ceza muhakemesi kanununda bu suçlar varsa tutuklama sebebi var. Çocukların cinsel istismarı da bu suçlardan." değerlendirmesinde bulundu.

Mahkeme failin duruşmalardaki iyi halini, duruşmaları takip etmiş olmasını yeterli bulmuş ve yurt dışı çıkış yasağı yeterli görülmüş. Temyiz aşamasında takdir kullanıp, 35 yıl hüküm giyen bir cinsel istismarcıyı serbest bırakmış. CNN TÜRK Muhabiri Göksel Göksu'nun "Sonunda cezaevine girecek ama ya şimdi? Hiç girmeyebilir mi cezaevine?" sorusuna  Avukat Selin Nakipoğlu, "Tabi ki girecek, sonuçta ortada bir hüküm var ortada bir suç var, tabi ki girecek. Ama bu süre boyunca dışarda olmasının, çocukların da hep yakınında olan bir kişi olduğu için suç işlediği zamanlarda çocuklarda yaratacağı travmayı öngörmemek akıl alır gibi değil. Yani ceza kanunu hükümlerini uygularken çocukların yüksek menfaati kavramından kesinlikle uzaklaşılmaması gerekiyor." cevabını verdi.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS