Çocuklarda dijital bağımlılık

Video: Çocuklarda dijital bağımlılık

Çocuklar, hayatı yeni keşfettikleri için çok konuşuyor, ardı arkası kesilmeyen sorular soruyorlardı. Uzmanlara göre; internet bağımlılığı bunu tersine çevirdi. Bağımlılık çocukları suskunlaştırıyor. Suskunluk sarmalı sendromunun etkileri ise çok ağır.

İnternet ve sosyal medya sınırsız bilgiye hızlı erişimi sağlasa da bağımlılık boyutuyla çocuklar üzerinde olumsuz etkileri var.


Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü ve Dijital Bağımlılıkla Mücadele Derneği Başkanı Doç. Dr. Tuncay Dilci dijital hayatın insanlar üzerindeki etkilerini araştırıyor.


Dilci'ye göre; Türkiye'de dijital bağımlılık yüzde 13 civarında. Bağımlılık düzeyi 14-24 yaş arası gençlerde artıyor. 15 yaş altındaki çocuklarda günlük yarım saatin üzerinde dijital nesnelerle temas, iletişim zorluğu ve şiddete yönlendiriyor ve çocukları suskunlaştırıyor..


İnternet bağımlısı çocuklar üretken bireylerden asosyal insanlara dönüştürüyor. Çevresiyle tüm bağını koparan çocuklar her türlü manipülasyona açık oluyor.


Çocukların korunması için ise en büyük görev ailelere düşüyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS