None

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Demirtaş'ı hedef aldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Demirtaş'ı hedef aldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ağrı'daki çatışmada HDP'lilerin yaralı askerleri kurtardığını açıklayan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ı hedef aldı. Erdoğan, "Nitekim eş başkan sıfatıyla meydanda dolaşan zat şahsıma meydan okumalar yapıyor. Ya sen işini yap. Ama bakıyoruz ki işin arkasından kendileri çıkıyor. 'HDP’liler gelip kurtardı' deyince kendini ele veririsin. Bunun alternatifi de hemen söylenir. Nedir bu? Köy korucularımız da orada devreye girmiştir" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kazakistan’a hareketinden önce havalimanında açıklamalarda bulundu. Erdoğan'ın gündeminde bugün Avrupa Parlamentosu'nda oylanacak olan Ermeni Soykırımı tasarısı ile Ağrı'daki çatışma vardı. HDP'nin yaşananlara ilişkin hazırladığı rapor sorulan Erdoğan, HDP'ye yönelik suçlamalarda bulundu. Erdoğan’ın açıklamaları satır başlarıyla şöyle:

"Cumhurbaşkanı’nın davetine icabetle Kazakistan’a hareket edeceğiz. Ziyaretimizde Dışişleri Bakanımız, Enerji Bakanımız, Gıda tarım ve hayvancılık bakanımız, kültür ve turizm bakanımız, milli savunma bakanımız, şu anda iş adamlarımızla diğer uçakta bulunan ekonomi bakanımız bulunacaklar. Malum Kazakistan Türkiye’nin sadece dostu kardeşi değil aynı zamanda stratejik bir ortağıdır. Bunun yanında bildiğiniz üzere, 2009’daki ziyarette tarihi bir adım atmış stratejik ortaklık anlaşmasını o zaman imzalamıştık. Tabi bununla kalmadık 2012’de de yüksek düzeyli stratejik işbirliği konseyini ihdas ettik. İlk toplantıyı da ülkemizde düzenlemiştik.

"Son derece yakın bir dostluğumuz söz konusu"

Konseyin ikinci toplantısını da yapacağız. Görüşmelerimizde Kazakistan ile ilişkilerimizin daha ileri götürülmesi, hedeflere süratle ulaşılması, işbirliği imkanlarımızın geliştirilmesi noktasında neler yapabiliriz bunları görüşme imkanımız olacak. Ayrıca gündemdeki meseleleri mütalaa edeceğiz. Kazakistan orta asya’da en önemli ortaklarımızdan biri. Nazarbayev ile son derece yakın bir dostluğumuz söz konusu.

Son yıllarda Kazakistan ile olan bağlarımız kuvvetleniyor, işbirliğimiz gelişiyor. İş adamlarımız kazakistan’da göğsümüzü kabartan işlere imza atıyorlar. Biz de onları her platformda desteklemenin, önlerindeki engelleri kaldırmanın gayreti içerisindeyiz. İnşallah bu ziyaretimiz kapsamında yine iş adamlarımızla bir araya gelecek, Türk kazak iş forumuna katılacağız.

Hoca Ahmey Yesevi’nin kabrini de ziyaret etme fırsatı bulacağız. Toplam 3 bin kişi kapasiteli caminin açılışını da gerçekleştireceğiz.

"Benim Cumhurbaşkanı olarak savunma derdim yok"

Bildiğim inandığım bir şey var. Biz niye millet olarak veya medyamız olarak savunmada duruyoruz anlamakta zorlanıyorum. Benim cumhurbaşkanı olarak savunma derdim yok. Soykırım diye bir leke üzerimizde yok. Ermenistan başta olmak üzere parlamentosunun kapısını onlara açanlara sesleniyorum. Şu anda benim ülkemde vatandaşa veya vatandaş olmayan olmak üzere 1200 bin ermeni var. Acaba onların ülkesinde kaç tane Ermeni var.

Avrupa Parlamentosu Ermeni soykırımı tasarısını oylayacak

"Bir kulağımızdan girer öbür kulağımızdan çıkar"

"Ermenileri deport edebiliriz ama etmedik"

Ermeni vatandaşlarımıza olumsuz bir tavrımız oldu mu? Ülkemizin her türlü imkanından faydalanma konusunda bir sıkıntıları yok. Ülkelerinden kaçı Türkiye’de yaşayan Ermeniler var. Biz bunları deport edebiliriz ama etmedik. Her zaman söylüyorum. Van’da Akdamar adasında oradaki kilisenin onarımını devletin kasasından sağladık. Avrupa Birliği Parlamentosu bugün ne tür bir karar alır bilemem. Hangi tür kararı alırsa alsın, bir kulağımızdan girer, öbür kulağımızdan çıkar. Çünkü Türkiye'nin böyle bir vebali, böyle bir suçu asla kabul etmesi mümkün değildir, bunu bir defa herkesin bilmesi lazım. 

Papa'dan "soykırım" açıklaması

Papa: ''Kilisenin korkmadan konuşma özgürlüğü olmalı''

HDP’nin Ağrı raporu

Böyle raporlarla ben ilgilenmiyorum. Devletin güvenlik güçlerinin ülkenin her yerinden hazır olması gerekmektedir. Bu Ağrı’da da Edirne’de de böyle olmalıdır. Orada asker görevini yapmıştır. Tedbir alan askerlerimize ilk ateş bölücü örgütten gelmiştir ve 4 askerimiz yaralanmıştır. Dört askerimizi yaralanırken ne yapacaklar sessiz mi kalacaklar. Gereken cevabı verdiler ve 5 tane örgüt elemanı orada öldü bir de yaralı var. Biz yaralılarımız orada bırakmışız ve yaralılarımızı da parti mensupları alıp gelmiş. Böyle bir şey söz konusu değil. Helikopterlerimizden birini de taradılar ve geri çekilmek zorunda kaldı.

Bunların çözüm süreci diye bir dertleri yok. Biz bunları 6-7 Ekim olaylarında gördük. Şimdi seçimler yaklaşıyor ve seçimi, barajı nasıl garantileyebiliriz diye bir baskı oluşturmaya başladılar. Nitekim eş başkan sıfatıyla meydanda dolaşan zat şahsıma meydan okumalar yapıyor. Ya sen işini yap. Ama bakıyoruz ki işin arkasından kendileri çıkıyor. 'HDP’liler gelip kurtardı' deyince kendini ele veririsin. Bunun alternatifi de hemen söylenir. Nedir bu? Köy korucularımız da orada devreye girmiştir, jandarmamız da devreye girmiştir olayın aslı budur."

Demirtaş: "Yaralı askerleri arkadaşlarımız çıkardı"

Erdoğan'dan Demirtaş'a Ağrı yalanlaması: Külliyen yalan

Demirtaş'tan Erdoğan'a esprili yanıt