Cumhurbaşkanı Erdoğan deprem bölgesinde

Video: Cumhurbaşkanı Erdoğan deprem bölgesinde

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, arama kurtarma çalışmalarının sürdüğü deprem bölgesinde incelemelerde bulunmak üzere Elazığ'a geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Elazığ'da depremde hayatını kaybeden anne ve oğlunun cenaze törenine katıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Elazığ'daki depremde hayatını kaybeden Ayşe Civelek ve 10 yaşındaki oğlu Salih Civelek'in cenaze törenine katılıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan aileye taziye dileklerinde bulundu.Erdoğan'ın cenaze namazı sonrası yaptığı açıklamalardan satır başları şöyle;


- Geçmişten bu yana birçok depremler yaşadık ama bu millet, bu depremlerde sabırla bunları aşmasını bildi, başardı.


- Devlet olarak, millet olarak elimizden geleni sonuna kadar inşallah yapıyoruz, yapacağız. Bütün bu enkazlardaki çalışmalarımız devam edecek


- Köy ve mahallelerdeki yıkımların yerine süratle TOKİ eliyle adımlarımızı atıp yapılması gerekenleri yapacak, kimseyi açıkta bırakmayacağız.


- Dedikodulara kulak asmayın, kimsenin olumsuz, menfi propagandalarına kulak asmayın ve bilin ki bizler sizlerin hizmetkarıyız.


Cumhurbaşkanı Erdoğan Malatya'da


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Elazığ'daki deprem bölgesini ziyaretinin ardından Malatya'ya geçti. Erdoğan, Doğanyol'da öğretmenevinde bulunan depremzedelerle biraraya geldi. Erdoğan çıkışta yaptığı açıklamada, " Zemin etütlerinden sonra inşaatları yapacağız, adımlarımızı süratle atacağız. Görünen bir gerçek var ki zemin etütleri noktasında kesinlikle arkadaşlarımız çalışmalarını yapacaklar. Zemin etütünden sonra inşaat çalışmaları nerede yapılacaksa bu konutları orada yapacağız." dedi.Erdoğan, "Gerek burada gerek Elazığ'daki ilçelerimizde ağır kayıplarımız oldu. Allah kayıplarımıza rahmet eylesin ve tüm yakınlarına şahsım ve milletim adına sabırlar diliyorum. Arkadaşlarımız adına sabır diliyorum. Elazığ'daki deprem bölgesine ulaştık. Şimdi de sizlerle Doğanyol'da sizlerle beraberiz. 4 kaybımız var. Toplama baktığımız zaman bini aşkın yaralımız var. Yaralılarımızı hastanede ziyaret ettik. Onlara Allah'tan şifalar diliyorum. En kısa zamanda sağlıklarına kavuşurlar. Kaza da kader de imanımızın gereğidir. Bu inançla yaşamımızı farklı kılan adımları atıyoruz. Az önce 5.1 kuvvetinde artçı depremi yaşadık. Demek ki artçı depremler devam ediyor. Yıkılan yerlerle bakanlığımız zemin etütlerini süratle yaptırarak vatandaşlarımızı buradaki çadırlardan kurtarıp kalıcı konutlarına alacağız. Bütün proje çalışmalarını Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız yapacak ve kısa zamanda bitirerek sahiplerine teslim edilecek." ifadelerini kullandı.


ERDOĞAN'DAN AÇIKLAMALAR


Dün 20.55 itibariyle Elazığ ve Malatya'da meydana gelen deprem hadiselerinden sonra çalışmalar yoğun bir şekilde devam ediyor. Gerek İçişleri Bakanım gerek Sağlık Bakanım gerekse Çevre ve Şehircilik Bakanım İstanbul'dan buraya hareket ettiler.


Şu anda bu çalışmaları yürüten AFAD, UMKE, Kızılay hep birlikte askerimiz yapılan çalışmalarla şu ana kadar çok sayıda insanımızı enkaz altından 40'a  kadar çıkardık. Ancak maalesef şu anda 22  ölümüz var, Allah rahmet eylesin.  1000'e aşkın yaralımız hastanelerde. Yoğun bakımda olan hastamız çok az, çalışmalarımız hastanede yapılıyor. Şifa diliyorum.


Arkadaşlarımız can siperhane buralardan aldıkları ses üzerine gidiyorlar. Çalışmaları sürdürüyorlar. İnşallah sonuna kadar da bu gayretle devam edecek. Köpeklerle olsun teknik cihazlarla olsun çalışmalar sürüyor. Bakan arkadaşlarımız takipçisi olacak. Devletimiz tüm kurumları ile beraber sürdürerek ve bu gayretler sonucunda inşallah ama canlı ama yaralı insanımıza ulaşma gayretindeyiz. 


Milletçe ortaya koyduğumuz dayanışmaya özellikle teşekkür ediyorum.  Bu tür zamanlarda bazıları fırsat kollamaya kalkar, bizler bu fırsatlara kapı aralamayalım. Para toplama gibi,  devletimizin bir yardıma ihtiyacı yok. Açıklamamızı yaptık. Bunlar AFAD ve Kızılay ile yapılır. Bu fırsatçılara fırsat vermeyelim. Ölen kardeşlerimin ailelerine sabırlar diliyorum . Gösterdiğiniz ilgi sebebiyle teşekkür diyorum.


 


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS