Cumhurbaşkanı Erdoğan Elazığ'da konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan Elazığ'da konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Elazığ'da Toplu Açılış Töreni'nde konuştu. Referandum ile ilgili açıklamalar yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan birlik çağrısında bulunarak 'CHP'ye gönül veren kardeşlerim hatta HDP'ye gönül veren kardeşlerim gelin bu beraberlikte birleşelim' dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle:

"Türkiye'de rejim değişmiyor. Değişen sadece yönetim sistemidir. Yönetim sistemimizin tartışmalarının tarihi, Cumhuriyet'imizden eskidir. Birileri doğruyla yanlışı birbirine katarak, sapla samanı karıştırarak milletin kafasını bulandırmaya çalışıyorlar. Şuanda yapılan iş Yasama, Yürütme ve Yargı arasındaki ilişkileri yeniden düzenlemeye yöneliktir. Bu organların hiçbiri ortadan kalkmıyor. Parlamento yine yerinde hiçbiri diğerine bağlanmıyor sadece görev tanımları yeniden yapılıyor. Esasen cumhurbaşkanını sizin seçmenizi öngören yeni sistemin ilk adımları atıldı. Sistemin adı: Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi. Türkiye nihayet aradığı sisteme kavuşuyor. Yeni sistemde Yürütme doğrudan millet tarafından seçilen, sorumluluğu da millete ait olan cumhurbaşkanı tarafından yönetiliyor. 5 yıl süreyle göreve getirilen cumhurbaşkanı milletten başka kimseye hesap vermeden vazifesini yerine getirecektir."

Milletvekili sayısının artması 

"Önümüzde yeni ve önemli bir fırsat var. Bu fırsat cumhurbaşkanlığı sistemine geçmemizi sağlayacak referandumdur. Her şeyden önce yönetim değişmiyor. 1923'te ilan ettiğimiz Cumhuriyet'i ilelebet koruyacağız. Kardeşim sistem ne diyor? Cumhurbaşkanını getirir, cumhurbaşkanını götürür. 5 yıllığına göreve getirilen Cumhurbaşkanı anayasa çerçevesinde görevini yerine getirecek. Bu istikrar sürecinin 5 yıl süreyle garanti altına alınması anlamına geliyor. Bu ülke 25 günde hükümet değişikliği gördü. Şimdi istikrar ve güven olacak. İstikrarın olduğu yerde kalkınma olacak. Milletvekili sayısını da 550'den 600'e çıkarıyoruz."

Milletvekili yaşının 18'e indirilmesi konusu

"Bu kardeşiniz başbakan olduğu zaman ilk attığımız adım neydi. Seçilme yaşını 25'e indirdik. Şimdi 18 yaşa indirdik. Diyorlar ki çoluk çocuğa mı bırakacağız parlamentoyu! Bu ne demek ya? Bu gençlik sıradan bir gençlik değil. Bu gençlik Fatih'lerin torunudur. Fatih bir çağı kapatıp yeni bir çağı açtı. Sizde açarsınız. Öyle ise daha çok çalışacağız.İnşallah parlamentomuzda 18-25 yşa arası seçilmiş gençler görmek istiyoruz, bakanlar görmek istiyoruz. Bugün dünyanın dev şirketlerini gencecik çocuklar yönetiyor. Ama bunların kafası basmaz bu işlere. Biz gençliğimizle iftihar ediyoruz. Kardeşlerimi cumhurbaşkanlığı sistemini şahsi hevesim olarak göstermek isteyenler en büyük haksızlığı gençlerimize yapıyor. Biz bugün varız yarın yokuz. Allah ömür verdikçe ülkeme hizmet edeceğim. Bizden sonra bugünün gençleri bayrağı devralacak. Hep söylüyorum 16 Nisan'a çıkacağıma dair elimde bir garanti var mı? Rabbim takvimi nasıl belirlediyse süreç böyle yürüyor. Ne bir an ileri ne bir an geri. Gideceğimiz yer belli."

“Bu ülkede artık sıkı yönetim olmayacak. Bunun yerine zorunlu durumlarda Olağan Üstü Hal getirilerek sorunlar çözülüyor. Cumhurbaşkanı adayı olacaksın kurucusu olduğun partiden ayrılacaksın. Ya bir insanın karakterinde tarafsız olmak diye bir şey olabilir mi? Şimdi bu da düzeltiliyor. İnşallah bu sistemle kazanan Türkiye olacak."

"Fethi Sekin'i şehit edenler 'hayır' diyor"

"İşi liyakat sahibine vermek liderin görevidir. liderin 3 önemli görevi vardır. Bir tanesi istişaredir. İki adaletle hükmeder. Üç ehliyet ve liyakat sahiplerine devleti teslim eder. Keşke Cumhurbaşkanlığı Sistemine, rahmetli Özal'ın gündeme getirdiği, bizlerin gençliğine denk gelen 1990'larda geçseydi. O zaman Türkiye o yıllarda yaşadığı acılara maruz kalmayacaktı. Bugün hala dağlara götürülen gençler yok mu? Kandil'e götürülen gençler yok mu? Diyarbakır Belediyesi önünde ağlayan anneler neden ağladı? Çocukları dağa kaçırıldı. Onları dağa kaçıranlar şimi 16 Nisan'da hayır diyor! Hala onlara destek olanlar var. Ben inanıyorum ki benim samimi vatandaşlarım, demokrasiiye inanmış vatandaşlarım, bu ülkenin sıçraması için gayret eden vatandaşlarım 16 Nisan'da evet demeye hazır mı? Kardeşlerim işte burada Fethi'miz şehit oldu değil mi? O şehit edenler hayır diyor, onlarla beraber yürüyenler var ama onların karşısında Gaggoş kardeşlerimiz var."

Birlik çağrısı

"AK Parti ve MHP'nin dayanışmasıyla, özellikle Sayın Yıldırım ve Sayın Bahçeli'ye çok teşekkür ediyorum. Parlamentodaki duruşları takdire şayandır. Bu farklı bir mücadeleydi, bu mücadeleyi başarılı bir şekilde verdiler. İşi bitirdiler. AK Parti'ye gönül veren kardeşlerim, MHP'ye gönül veren kardeşlerim, CHP'ye gönül veren kardeşlerim hatta Hepinize sesleniyorum, hatta HDP'ye gönül veren kardeşlerim size de sesleniyorum, bu birlik beraberlikte gelin bütünleşelim. Kardeşlerim biz, millet olarak tek bir milletiz. Türkü ile, Kürdü ile, Lazı ile, Zazası ile, Romanı ile, Boşnağı ile tek milletiz. Tek millet için 'evet', tek bayrak için 'evet', tek vatan için 'evet', tek devlet için 'evet'. İşte bunun için daha çok çalışacağız."

 

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS