Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan diplomasi trafiği

Video: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan diplomasi trafiği

İdlib'den gelen acı haberler ve Türkiye'nin batı sınırlarından Avrupa'ya göç hareketi... Bu iki gündem maddesi nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan, yoğun bir diplomasi trafiği yürüttü. Bulgaristan ve Macaristan başbakanlarıyla görüştü. Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı ile de temasları oldu.

Rejimin İdlib'de Mehmetçiğe yönelik saldırıları ve bölgedeki insani kriz. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu yoğun dış gündem vesilesiyle önemli temaslarda bulundu.


Erdoğan, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov ve Macaristan Başbakanı Viktor Orban ile telefonda görüştü. İki görüşmede de Suriye meselesi ve diğer bölgesel konular ele alındı. İdlib'deki gelişmelerin bölgeye muhtemel etkileri ve iş birliğine yönelik adımlar konuşuldu.


Cumhurbaşkanı, Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile de görüştü. Ankara’dan görüşmeye ilişkin açıklamada, "Rejimin saldırıları ve bölgedeki insani kriz tüm boyutlarıyla ele alındı” denildi. Çözüm noktasında atılabilecek ortak adımlar üzerinde durulduğu ifade edildi.


Açıklamaya göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye krizinde çözüm için uluslararası toplumun daha fazla sorumluluk alması gerektiğini vurguladı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS