Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Mustafa Akıncı'ya: "Ağzından çıkanı kulağı duysun"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Mustafa Akıncı'ya: "Ağzından çıkanı kulağı duysun"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a KKTC'nin yeni cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın "yavru vatan anavatan değil iki kardeş ülkeyiz açıklaması" soruldu. Erdoğan'ın cevabı sert oldu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklaması

"Bu ifadeler bir sıcaklığın gereğidir. Sayın Akıncı şu anda Kuzey Kıbrıs halkı tarafından seçilmiş bir cumhurbaşkanıdır. Sayın cumhurbaşkanının ağzından çıkanı kulağının duyması lazım. Türkiye Kuzey Kıbrıs'ı bugüne kadar niye sahipleniyor. Bunun bir esbabı mucibesi var. Bunu dillendirmeye burada gerek yok. Kardeş çalışmanın ötesinde yavru-anavatan olarak çalışmanın bir bedeli vardır. Bu ülke Kıbrıs'ta bir bedel ödemiştir. Hala ödemeye devam etmektedir. Biz şehiter vermişiz. Buranın imarı için bugünlere gelebilmesi için hala bu süreci devam ettirirken bizim buraya yıllık yağtığımız ödeme 1 milyar dolar civarındadır. Kareşilikle bu işler olmuyor. Uluslararası camiada Kuzey Kıbrısın kavgasını veren kim acaba. Sayın Akıncı bu kavgayı tek başına verebileceğini mi zannediyor? Kuzey Kıbrıs yavru vatandır yavru vatan kalmaya devam edecektir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

KKTC'nin yeni lideri Akıncı: "Biz hep yavru mu kalalım"

Erdoğan'ın açıklamalarını konuk olduğu Saynur Tezel'in CNN Türk'te yayınlanan "Günlük" programınnda dinleyen Mustafa Akıncı şu cevabı verdi:

"Dün sonuçlanan seçimler benim programımı düşüncelerimi ve sizlerle paylaştıklarımı halkıma anlatarak, halkımın onay verdiği düşüncelerdir. Neden rahatsız olunuyor, iki kardeş ilişkisinden onu anlamakta zorlandım bir an için. Bu yavrunun büyümesini istemiyor mu Türkiye? Biz hep yavru mu kalalım? ayakta durmasını beceremeyelim mi? Artık yetişkin bir insan olmayalım mı?"