Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar

Video: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar

"Kredi veya burs olarak lisans öğrencilerimize aylık 500 lira ödüyoruz. Şimdi yeni tabii bir zam daha gelecek" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, güvenli bölge konusunda yaşanan gelişmelere ilişkin "İki hafta içinde buradan bir sonuç çıkmazsa kendi hareket planlarımızı devreye sokacağız" değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen 2019-2020 Yükseköğretim Akademik Yılı Açılış Töreni'ne katıldı.


Törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şu şekilde:


En büyük adaletsizlik, eğitimdeki adaletsizlik. Çünkü bunun telafisi çok zor. Ayrım gözetmeksizin öğrencilere ücretsiz ders kitabı veriyoruz. Eğitim öğretim meselesi önümüzdeki dönemde de önceliklerimiz arasında ilk sırada olmaya devam edecek. Arzumuz öğrencimizin niteliğini artırırken öğretmenlerimizin de niteliğini artırmak. İsteyen her lise mezunu öğrencinin yüksek öğrenime devam edebileceği bir alt yapı kurduk.


Her yerde olduğu gibi üniversitelerde de iyi bir yönetici 4 yılda kurumunu çeyrek asır ileriye götürebilir. Bazı üniversiteler hala istediğimiz yerde değil. Rektör atama kriterlerini çok daha yükseğe çıkartarak adayları akademik ve idari bakımdan çok sıkı bir inceleme sürecinden geçireceğiz.


Kredi veya burs olarak lisans öğrencilerimize aylık 500 lira ödüyoruz. Şimdi yeni tabii bir zam daha gelecek. Yüksek lisans öğrencilerimize 1000 TL, doktora öğrencilerimize 1500 TL veriyoruz. Bu imkandan 1 milyon 613 bin öğrenci yararlanıyor. Öğrenci harcını biz kaldırdık, kıyamet koparanlar şimdi ortada yok.


Üniversitelerimizin araştırma alt yapılarına mükerrer yatırımların önüne geçmek için de envanter çıkarıp yeni bir eylem planı hazırlamalıyız. Vakıf üniversiteleri, vakıf olmaktan çıkmış. Tamamen ticari çalışıyor. Vakıf üniversitelerimizin üzerlerine giderek daha çok yapışan ticari kurum algısının önüne geçmek için bilimsel araştırmalara daha çok yönelmelerini özellikle sağlamalıyız. 


Mesleki eğitimin yeniden ele alınması ve gençlerimiz için cazip hale getirilmesi şarttır. Gençlerimizi sadece diploma değil beceri ve birikim sahibi de yapmalıyız. 


Ruhani ve Putin'le Ankara'da zirve gerçekleştirdik. Suriye'deki siyasi ve insani krizin çözümü konusunda çok önemli kazanımlar elde ettik. Anayasa Komitesi'nin kurulması konusunda tüm pürüzler giderildi.


ABD ile "güvenli bölge" kurulması için iki hafta içinde bir sonuç çıkmazsa kendi hareket planlarımızı devreye sokacağız. Avrupa ülkelerinden hem İdlib, hem Fırat'ın doğusu konusunda çok daha güçlü destek bekliyoruz. Artık laf bizi doyurmuyor. Fırat'ın doğusunu güvenli hale getirmek suretiyle buraya güvenli bölgenin derinliğine bağlı olarak 2 ile 3 milyon arasında halen ülkemizde ve Avrupa'da yaşayan Suriyeli sığınmacıyı iskan edebiliriz.


Önümüzdeki aylarda yaşanacak gelişmeler, Suriye krizinin suhuletle mi çözüleceği, yoksa derinleşeceği mi hususunda belirleyici olacaktır. 3 milyon 600 bin mülteciyi ülkemizde ağırlıyoruz, dünyada bunun benzeri yok. Öyleyse Batı da bunun benzerini yapması lazım. Şayet İdlib'de sükuneti hızla sağlamazsak bu bölgede yaşayan 4 milyon insanın yükünü kaldıramayacağımızı açıkça söylüyoruz.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS