None

SON DAKİKA... Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkez Bankası'nın döviz rezervini açıkladı

A A

24.08.2021 - 14:20 Son Güncelleme:

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Merkez Bankası rezervlerimiz şu an 109 milyar dolar seviyesindedir. Süreci tamamlanan işlemlerle önümüzdeki günlerde 115 milyar doların üzerine çıkacak" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, önümüzdeki günlerde Karadeniz'de selden etkilenen bölgelerle Antalya ve Muğla'da yangının etkilediği bölgelerde inceleme yapacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'na katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

"MİLLİ GELİRİMİZİ EN KISA SÜREDE TRİLYON DOLARIN ÜZERİNE ÇIKARACAĞIZ"

Ülke olarak önümüze çıkan fırsatları iyi şekilde değerlendirmenin çabası içindeyiz. Birileri çıkıp "Türkiye'yi batırdınız" diyebilecek kadar gerçeği çarpıtıyor. Cari açığı 2019'da fazlaya dönüştürmeyi başarmıştık, yakında yeniden aynı tabloyu göreceğiz. Merkez Bankası rezervlerimiz şu an 109 milyar dolar seviyesindedir. Süreci tamamlanan işlemlerle önümüzdeki günlerde 115 milyar doların üzerine çıkacak. Dövizdeki dalgalanma başta olmak üzere yaşadığımız hadiseler sebebiyle bir miktar düşen milli gelirimizi en kısa sürede trilyon doların üzerine çıkaracağız.

"2023'TE KENDİ OTOMOBİLİMİZİ YOLLARDA GÖRECEĞİZ"

Son 19 yılda toplam 431 milyar TL tutarında sosyal yardım yaptık. Göç dalgaları için 16 bin kişi kapasiteli 25 geri gönderme merkezi oluşturduk. Ülkesine dönen gönüllü Suriyeli sayısı 455 bini geçmiştir. Güney sınırımızda oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok ettik. Tarımsal GSYH geçen yıl 333 milyar lirayı geçti. Orman varlığımızı 22,9 milyon hektar seviyesine çıkardık. Yerli otomobilimizin üretim süreci planlandığı şekilde yürüyor. İnşallah 2023'te kendi otomobilimizi yollarda göreceğiz. Türkiye, insansız hava araçları başta olmak üzere pek çok alanda dünyanın sayılı savunma sanayi üreticisi ve ihracatçısı ülkeleri arasına girmiştir.

"EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞI 5 BİN 700 LİRAYA YÜKSELDİ"

Dün imzalanan kamu çalışanlarımıza yönelik toplu sözleşmenin ülkemize ve çalışanlarımıza hayırlı olmasını diliyorum. 2022-2023 yılları için memur maaşlarındaki artış oranı ortalama yüzde 31,2 ve miktar olarak 1352 lira olarak gerçekleşmiştir. Kamu işçilerimizden sonra memurlarımızı da enflasyona ezdirmeme sözümüzü yerine getirdik. En düşük memur maaşı 4 bin 348 liradan 5 bin 700 liraya yükselmiştir.

"YANGINLARIN İZLERİNİ SİLMEKTE KARARLIYIZ"

Antalya ve Muğla'da ormanların yanı sıra pek çok yerleşimin yok olduğu eşi benzeri görülmemiş yangınların izlerini silmekte kararlıyız. Allah'ın izniyle bu devlet güçlü, bu millet güçlü ve biz bunu başaracağız. Geniş ölçekte bir heyetle arkadaşlarımız sellerden ve yangınlardan etkilenen bölgelerde afet çalışması yapacak.