Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Rusya çıkışı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Rusya çıkışı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Türkiye'yle ilgili açıklamalarına ilişkin, "Şimdi beni meraklandıran konu, acaba bizden nasıl bir ilk adım bekleniyor, onu ben anlamakta zorlanıyorum. Yoksa biz Türkiye olarak suçlu sandalyesinde oturan bir ülke değiliz ve biz kesinlikle Rusya ile münasebetleri bozmak isteyen de değiliz." dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Adnan Menderes Havalimanı'nda, Uganda'ya hareketi öncesinde düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Erdoğan, bir gazetecinin, "Efes 2016 tatbikatını izlediniz. Tatbikat ilk kez uluslararası olarak icra edildi. Uluslararası olması hem askeri açıdan hem Türkiye açısından ne ifade ediyor?" şeklindeki sorusu üzerine, "Bugüne kadar gerçekten son tatbikata kadar böyle çoklu katılım olmamıştı, ilk defa bu oluyor." diye konuştu.

Avrupa Adalet Divanı'ndan başörtüsü kararı

Başbakanlığı döneminde de söz konusu tatbikatların hemen hemen hepsine katıldığını anlatan Erdoğan, şöyle devam etti: "Bu katılımın çoklu olması, tabii aynı zamanda gerek savunma sanayinde, dünyadaki savunma sanayi teknolojileri noktasında bir dayanışmanın, ki bunların içinde NATO üyesi ülkeler vardı, NATO üyesi olmayan ülkeler de vardı, bu aynı zamanda bir dayanışmanın, bir yardımlaşmanın da en güzel ifadesiydi. Türkiye ile beraber 9 ülke, yani Türkiye dışında 8 ülke var, 9 ülkenin müşterek yaptığı bir tatbikat oldu. Bu tatbikat bana göre çok çok verimli oldu. Genelkurmay başkanlarıyla müşterek, sonunda yine bir oturup değerlendirme yaptık. Misafir genelkurmay başkanlarımız, yani bu tatbikattan çok memnun kaldıklarını onlar da ifade ettiler. Öyle zannediyorum ki bundan sonraki süreçte benzer Efes tatbikatlarını inşallah İzmir'imizde göreceğiz."

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Nusaybin'in iki numaralı sorumlusu etkisiz hale getirildi

"Suçlu sandalyesinde oturan bir ülke değiliz"

"Sayın Putin'in Atina ziyareti sırasında bir ifadesi vardı, Türkiye'nin adımlar atması yönünde. Rusya'nın ve Putin'in tutumu hala değişmedi. Bu konuda Türkiye adım atacak mı? Önümüzdeki süreçte Türkiye-Rusya ilişkilerinde bir gelişme yaşanacak mı?" sorusunu da yanıtlayan Erdoğan, şunları kaydetti:

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İki işçi su kuyusunda ölü bulundu

"Şimdi beni meraklandıran konu, acaba bizden nasıl bir ilk adım bekleniyor, onu ben anlamakta zorlanıyorum. Yoksa biz Türkiye olarak suçlu sandalyesinde oturan bir ülke değiliz ve biz kesinlikle Rusya ile münasebetleri bozmak isteyen de değiliz. Tam aksine Rusya ile münasebetlerimizi geliştirmeyi arzu eden bir ülkeyiz. Kaldı ki Sayın Putin ile bizim ilişkilerimiz gerçekten çok farklı noktadayken, iki iyi dost noktasındayken böyle bir konuma gelmiş olması veyahut bir pilotun yapmış olduğu hata veya yanlış sebebiyle koskoca Türkiye’yi feda etmesi gerçekten düşündürücüdür. Rusya ile münasebetlerimizi kesinlikle yeniden geliştirmenin, yeniden çok daha farklı bir konuma taşımanın gayreti içerisinde olmamız gerekir diye düşünüyorum. Temenni ederim ki bir an önce bu sıkıntı aşılır ve Türkiye ile Rusya şu son 10 yıl içerisinde attıkları adımları yeniden atarlar, atmaya devam ederler."

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

ODTÜ'den seri katil açıklaması

"Ama alışacaklar"

Bir gazetecinin, yüksek mahkeme başkanlarının Rize ziyaretine katılmasıyla ilgili eleştirileri hatırlatması üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ben şu anda bir siyasi partinin genel başkanı değilim. Halkının yüzde 52'sinin oyunu alarak seçilmiş bir Cumhurbaşkanıyım. Yargı organının da Cumhurbaşkanıyım, yürütmenin de Cumhurbaşkanıyım, yasama organın da Cumhurbaşkanıyım." ifadelerini kullandı.

CHP'li belediyeden AK Partili kadınların protestosuna fotoğraflı yanıt

Söz konusu yaklaşımın içerisine giren muhalefetin halen siyaseti öğrenemediğini vurgulayan Erdoğan, önce siyaseti öğrenmeleri gerektiğini bildirdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Erdoğan, "Yani bunlar Tayyip Erdoğan birisine selam verse, 'Niye selam verdi' diye bunun hesabını soracaklar veya Tayyip Erdoğan'a birisi selam verse, 'Niye sen Erdoğan'a selam verdin' diye bunu soracaklar. Bunlar boşuna yoruluyorlar. Biz yargının başkanlarıyla, temsil noktasında olanlarıyla bu tür seyahatleri rahatlıkla yaparız. Bunun yasal, ahlaki, teamül olarak hiçbir yanlış yanı yoktur. Bunlara alışmadılar bunlar, bugüne kadar ama alışacaklar. Daha çok böyle devletin milletle kaynaştığı şeyleri görecekler. Biz yargının en üst temsilcileriyle orada halkımızla beraber çay tamilarının başında çay topladık.
Şimdi 'tami'yi de soracaklar tabi ne söylemek istedi diye. Onu da öğrenecekler." diye konuştu.

Taliban'ın kaçırdığı kişilerin cesetleri bulundu

Rize'den önce Balıkesir'de Yargıtay Başkanı'nın daveti üzerine bir ziyaret yaptığını anımsatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Herhalde Rize'ye gittik, diye rahatsız olmuş olabilirler." dedi.