Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Doğu Akdeniz temasları | Video

Video: Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Doğu Akdeniz temasları | Video

Doğu Akdeniz gündemiyle yoğun bir diplomasi trafiği yaşandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, İspanya Başbakanı Sanchez'le ve AB Konseyi Başkanı Şarl Mişel ile görüştü. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ise, Kanadalı mevkidaşı Champagne ve NATO Genel Sekreteri ile temaslarda bulundu.

Türkiye-İspanya ilişkilerini derinleştirecek ve güçlendirecek adımlar ele alındı. Bölgesel gelişmeler de değerlendirildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, İspanya Başbakanı Sanchez ile görüştü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmede, Türkiye'nin salgınla mücadele sürecinde İspanya'ya verdiği destekte olduğu gibi, iki ülke arasındaki dayanışma ve iş birliğini devam ettireceklerini belirtti. Ticaret ve yatırımların artırılmasından, bölgesel ve uluslararası konularda diyaloğun sürdürülmesine kadar, ilişkilerden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Şarl Mişel ile de bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, bu görüşmede de Türkiye-AB ilişkileri ve Doğu Akdeniz başta olmak üzere bölgesel gelişmeler ele alındı. Cumhurbaşkanı görüşmede, AB Kurumlarına "Kışkırtmalara aldanmadan objektif ve tutarlı bir duruş” çağrısını yineledi.

Erdoğan, Türkiye’nin samimi bir diyaloğa ve hakkaniyete dayalı müzakere ile tüm tarafların haklarının korunduğu bir çözüme açık olduğunu vurguladı. Türkiye’yi yok sayma girişimlerine ve tek taraflı adımlara karşı da, tüm menfaatlerin kararlılıkla devam edeceklerini bildirdi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg
Ve Kanadalı mevkidaşı Francois-Philippe Champagne ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.
Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Çavuşoğlu'nun temaslarında, Doğu Akdeniz konusu ele alındı. Çavuşoğlu ayrıca, Tataristan Cumhurbaşkanı Rustem Minnihanov ile de görüştü.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS