Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın G-20 dosyalarında neler var?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın G-20 dosyalarında neler var?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, G-20 liderler zirvesine katılmak üzere Arjantin'e gidecek. ABD Başkanı Trump ve Rusya Devlet Başkanı Putin başta olmak üzere görüşmeler yapacak olan Cumhurbaşkanı, terörle küresel mücadele mesajları verecek. Gözler bir yandan da Kaşıkçı cinayeti tartışmaları sonrası zirveye katılacak olan Veliaht Prens'te olacak.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 28 Kasım Çarşamba günü G-20 zirvesine katılmak üzere Arjantin'e gidecek. Zirvenin gündemi kadar Türkiye'nin de gündemi yoğun olacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan G-20'de önemli görüşmeler yapacak.

Trump, Putin ve Macron ile görüşecek

ABD Başkanı Donlad Trump ve Rusya Devlet Başkanı Vladamir Putin'in yanı sıra Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile de bir araya gelmesi planlanıyor. Zirveye Suudi Arabistan'ı temsilen Veliaht Prens Muhammed Bin Selman'ın da katılacağı Suud yetkililerce açıklandı. Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesiyle ilgili dikkatleri üzerine çeken Veliaht Prens Selman, Arjantin ziyaretiyle Kaşıkçı cinayetinin ardından ilk yurt dışı seyahatine çıkmış olacak. Merak edilen soru zirvede Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Selman arasında bir görüşme olup olmayacağı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"Kaşıkçı'nın öldürülme kayıtlarını dinledim"

Terörle küresel mücadele mesajı

Kaşıkçı cinayetinin yanısıra Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın zirvede öncelikle terörle mücadele konusunda mesajlar vereceği öğrenildi. Suriye ve Irak'ta terör örgütleriyle Türkiye'nin Rusya başta olmak üzere orak atılan adımlara vurgu yaparak terörle küresel mücadele mesajı vereceği ifade edildi. Cumurbaşkanı'nın çifte standardı bırakıp dayanışma sağlayarak ilkeli ve kararlı bir şekilde terörle mücadele edilmesi gerektiğine vurgu yapacağı öğrenildi. Erdoğan'ın sınırın hemen öte tarafında ve Fırat'ın doğusuda terör yapılanmasına Türkiye'nin asla izin vermeyeceği mesajını vereceği de belirtildi. Mülteci krizi, dünya ekonomisindeki son gelişmeler ile ülkeler arasındaki ticaret ilişkileri de özellikle ikili görüşmelerde ele alınacak konular arasında yer alıyor. 

Maduro'yu ziyaret edecek

Erdoğan'ın Arjantin'den sonraki durağı ise Paraguay olacak. Türkiye'nin son dönemde aktif Latin Amerika politikaları kapsamında gerçekleşecek ziyartete Cumhurbaşkanı resmi temaslarda bulunacak. Paraguay ziyaretinin ardından ise Cumhurbaşkanı Erdoğan, Devlet Başkanı Nikolas Maduro ile görüşmek üzere Venezuela'yı ziyaret edecek.