Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan, CNN TÜRK ve Kanal D'ye özel açıklamalar

Video: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan, CNN TÜRK ve Kanal D'ye özel açıklamalar
Cumhurbaşkanı <a class="in-news-link" href="/recep-tayyip-erdogan" target="_blank" title="Recep Tayyip Erdoğan haberleri">Recep Tayyip Erdoğan</a>, seçim süreci ve sonrasına dair bütün merak edilenleri, CNN TÜRK – <a class="in-news-link" href="/kanal-d" target="_blank" title="Kanal D haberleri">Kanal D</a> ortak yayınında değerlendirdi. 2023’te nasıl bir <a class="in-news-link" href="/turkiye" target="_blank" title="Türkiye haberleri">Türkiye</a> görmek istiyor? Yeni döneme dair projeleri neler? Kabinede hangi isimleri düşünüyor? Ekonomide ve dış politikada atılacak yeni adımlar neler olacak? Diğer cumhurbaşkanı adayları hakkında ne düşünüyor? Cumhurbaşkanlığı sistemi ile Türkiye’de nasıl bir değişim yaşanacak? <a class="in-news-link" href="/buket-aydin" target="_blank" title="Buket Aydın haberleri">Buket Aydın</a> moderatörlüğünde, Demirören Medya Grubu İcra Kurulu Başkanı <a class="in-news-link" href="/mehmet-soysal" target="_blank" title="Mehmet Soysal haberleri">Mehmet Soysal</a> ve Hürriyet Gazetesi <a class="in-news-link" href="/ankara" target="_blank" title="Ankara haberleri">Ankara</a> Temsilcisi <a class="in-news-link" href="/hande-firat" target="_blank" title="Hande Fırat haberleri">Hande Fırat</a> sordu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CNN TÜRK - Kanal D ortak yayınında yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçim süreci ve sonrasına dair bütün merak edilenleri, CNN TÜRK – Kanal D ortak yayınında değerlendirdi. 2023’te nasıl bir Türkiye görmek istiyor? Yeni döneme dair projeleri neler? Kabinede hangi isimleri düşünüyor? Ekonomide ve dış politikada atılacak yeni adımlar neler olacak? Diğer cumhurbaşkanı adayları hakkında ne düşünüyor? Cumhurbaşkanlığı sistemi ile Türkiye’de nasıl bir değişim yaşanacak? Buket Aydın moderatörlüğünde, Demirören Medya Grubu İcra Kurulu Başkanı Mehmet Soysal ve Hürriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Hande Fırat sordu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CNN TÜRK - Kanal D ortak yayınında yanıtladı.

- Demirören Medya Grubu olarak bizi bu tarihi mekanla buluşturduğunuz için ayrıca teşekkür ederiz.

Şimdi bu isim tescillendi değil mi? Demirören Medya Grubu

- Meydanları nasıl buluyorsunuz? Seçim ilk turda sonuçlanacak mı?

Şu anda meydanlar ısınmaya başladı. Örneğin benim bugün Mersin, Tarsus'ta temel atma törenlerimiz vardı. Mersin'den de Hatay'a geçtim. Üçünde de çok farklı heycan coşku vardı. Daha sonra Ankara'ya geçtik, muhtarlarımıza iftar verdik. 2500'e yakın muhtar vardı. Onların ihtiyaçları neyse, bunların hepsini bir forma dolduruyorlar, İçişleri Bakanlığı'mız bunları topluyor. Sorunların çözümüne gidiliyor. Bugün de muhtarlar formları doldurdu, bunlar toplandı. İlgili birimlere gönderildi. Ben bugünkü havayı görünce vatandaş seçimin havasına tam manasıyla girmiş. Yarın Kayseri'de olacağım. Kayseri mitingiyle birlikte bu trend iyice güçlenecek. Araya bir de Nevşehir'i koyduk. Her iki mitingi de yarın yapacağız.


Fotoğraf: Selahattin Sönmez / Hürriyet 


Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bunlar çırak bile değil

600 milletvekili ve muhalefetin AK Parti beyannamesini eleştirmesi

Bizim beyannamezini detayı, ana muhalefeti neden rahatsız ediyor? Biz bir tecrübeyi gündeme getiriyoruz. 16 yılın tecrübesini konuşuyoruz. Bunlar daha çırak bile değil. Bakkalı çırağı teslime eder misiniz? Biz, çıraklık dönemini, kalfalığı, ustalığı geride bıraktık. Biz şimdi halka diyoruz ki 'ustalık için bize icazet verin'. Aylardır bu seçim beyannamesi için çalışıyoruz. Bizzat bakan arkadaşlarımızın katkıları var, sivil arkadaşlarımızın katkıları var bu beyanamede. Şu anda hala çalışıyoruz, bitmedi. Meydanlarda teröre yönelik ağzından bir şey duydunuz mu İnce'nin? Ben duymadım. Ben meydanlarda terörü anlatıyorum. O ise bir terörle mücadele yürüten bir kahramanın üzerine gidiyor. İnce'nin yeni yönetim sistemi derdi var mı? Gidiyor Demirtaş'ı cezaevinde ziyaret ediyor. Ben bunları proje olarak görüyorum. 


Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kanal İstanbul zevk için değil, stratejik bir proje

- Kanal İstanbul'la ilgili süreç netleşti mi? Neden gerekli Kanal İstanbul?

Kısa bir süre önce Boğaz'da bir yalıya gemi çarptı. Allah göstermesin bu bir tanker olabilirdi. Tanker olsaydı büyük bir felakete dönüşürdü. Bu iki değil, üç değil. Bu tür gemiler yalılara hep çarpmıştır. Bu zevk için bir proje değil, stratejik bir proje. Kanal İstanbul, kentsel dönüşüm noktasında İstanbul'a çok farklı bir güzellik katacak. Kanal İstanbul projesini anlamayan ne İstanbul'u ne de Türkiye'yi anlayabilir. Bunların böyle bir derdi yok. Ama benim böyle bir derdim var. Ta belediye başkanlığı dönemimden beri... Yeni yönetim sistemini son hafta anlatacağım.

Yeni sistemde bakan sayısıyla ilgili net rakam var mı?

Dün akşam gençlere söylediğim gibi biz de orada söyledik. İki bakanlık birleşecek dedim (Aile ve Çalışma Bakanlığı) Kurulacak yeni bakanlık da gençleri özellikle ilgilendiriyor. Ama yeni yönetim sistemini bir programla son hafta açıklayacağız. 


Cumhurbaşkanı Erdoğan: Millet Bahçesi, Central Park'ın 4 katı büyüklüğünde olacak

- Muharrem İnce'nin çılgın projesi, mutluluk, huzur, barış olarak açılıyor. İnsanlar, toplum size göre kavgalı mı? İnce'nin meydan performansını nasıl buluyorsunuz?

Sayın İnce'nin performansını takip etmek işim değil. Ben biz ne durumdayız diye bakarım. Fakat söylediğiniz bir proje değil temennidir. Mutluluğu, huzuru neyle getirecek? Bunu ortaya koyması lazım. Proje ile konuşmuyor İnce, kaçak güreşiyor. Türkiye'yi 4 ana sütun üzerinde yükselteceğiz dedik. Eğitim, Sağlık, adalet, güvenlik. Bu ise şimdi kaçak güreşiyor. Biz bir şey söylüyorsak 'Ben söylemiştim' diyor. 'Millet Bahçesi' diyoruz, 'Ben onu söylemiştim' diyor. Sezai Karakoç dünyamızdan geliyor.  Central Park'ın 4 katı büyüklüğünde. Bu daha ham. Şimdi statlar yapıyoruz. Eski statları da millet bahçesine dönüştürüyoruz. Şu güzelliği görüyor musunuz? Her zaman projeler ihtiyaçlara göre şekil alır. Proje mimarları bu ihtiyaçlara göre çalışıyor.

Biz bir TV programı yapacağız. Onda Havalimanı'nın son halini paylaşacağız. Bununla biz Türkiye'nin dünyaya bakışını, dünyanın da Türkiye'ye bakışını değiştireceğiz. İlk anlarda burasının yolcu potansiyeli yılda 90 milyon olacak. 2023'te yolcu potansiyeli 150 milyona çıkacak. 150-200 arasında değişebilir. Niye bize hasım, rakip gözüyle bakıyorlar? Türkiye büyüyor, uçuyor. Böyle bir projeyi hazmedemiyor. Kanal İstanbul'un gerekliliği ne? Biz butik şehirler kuracağız. İstanbul'un güzelliğine bir güzellik daha katacağız. Panama'yı dünyada kimse bilmez. Ama Panama Kanalı ile tanınıyor. Süveyş aynı şekilde tanınıyor. İstanbul da böyle tanınacak. Stratejik önemimizi arttıracak.


Erdoğan'dan İnce'ye Demirtaş eleştirisi

- Kılıçdaroğlu telefonlarının dinlendiğini iddia etti

Türkiye'de telefonu en çok dinlenen kişi benim. Bu FETÖ takımı burada olduğu zamandan tutun... Hepsi dinliyor. Sayın Kılıçdaroğlu'nun böyle bir projesi varsa bu zamana kadar niye açıklamadı? Kılıçdaroğlu ne anlar projeden? SSK Genel Müdürlüğü yaptığında hastanelerin durumu neydi? Sen böyle bir insansan neden genel müdür olduğunda doğru dürüst hastane ortaya koymadın? Bunlar proje insanı değil. Bunlar projeden anlamaz. Proje bizim işimiz. 

Avrupalı buraya gelsin. Tek derdimiz kalite sahibi doktorlarımızı arttırmak. Onları arttırdığımızda bu hastanelerin müşterisi çok daha artacak. Şuan bile vatandaşlarımız buraya geldiğinde o kadar mutlu oluyor ki. Gidiyorum, gözleri doluyor. 'Ey Tayyibim diyor, sen bu hastaneleri yaptın. Ben ne davarımı, ne ineğimi sattım... Buraya para ödemeden yattım' diyor.

Biz gelmeden önce MR mı vardı, tomografi mi vardı? Geldiğimizde birkaç tane kırık dökük ambulans vardı. Eskiden köpeklerin çektiği ambulans ile götürülürdü. Şimdi paletli ambulanslarla bu işi yapıyoruz. Sayın İnce bunları nasıl görmemezlikten gelirsin. 5000 ambulansı sağlık örgütümüze dahil ettik. Yapıyoruz ve yapacağız. Mutluluk bu, huzur bu. 

 Öğrenci bursu geldiğimizde 45 TL'ydi, şimdi 450 TL. 45 TL'den 450'ye çıkaran biziz. Yurt falan hakgetire. Yurt yapımında da 'durmak yok yola devam' diyoruz. Sürekli yurt yapıyoruz. Öğrencilerin kaldıkları yerdeki maliyeti düşürmemiz gerekiyor. 

Master öğrencilerine çok daha fazla para veriyoruz. Doktora öğrencilerine çok daha fazla veriyoruz. Yurtlarda da 600 binden fazla öğrenci barındırıyoruz. 


Erdoğan'dan Man Adası iddiaları yorumu: "İftira, adalet duvarına çarptı"

- Man Adası davasında sosyal medyanın gündemindeydi. Kılıçdaroğlu'nun 170 bin TL size ödemesi yönünde karar çıktı.

Şahsımı ve aile bireylerimi Man Adası'na para kaçırmakla itham eden Kılıçdaroğlu, iftirasının cezasını mahkemede buldu. 

Kılıçdaroğlu'nun iddiaları çok çirkin. Man adasına para kaçırmakla iftira atan Kılıçdaroğlu'nun iddiası toplamda 170 milyar TL tazminata mal oldu. Bu partinin cumhurbaşkanı adayı da geçenlerde tüm vekilleri 'hırsız' olmakla itham etti. Yahu şimdi kendisi de buna katılıyor. Bu senin genel başkanını da seni de kapsıyor. Kabul ediyorsan sen de hırsızsın. Parlemento gibi kutlu bir mekanı böyle bir ithamla kabullenmek olabilir mi?

Bizim arkadaşlarımızın hepsi dava açıyor. Muharrem İnce buradan nereye varır ben bilemem. ama hırsızlık konusunda itham etmek, gerçekleri çarpıtmak bunların iliğine karar işlemiş. Her seferinde akılalmaz bir şekilde buna devam ediyorlar. Arkadaşlarımız davalarını açıyorlar. Yargı ne kadar verir onu bilemem ama 'hırsızlık' ithamının ben ciddi bir cezasının olduğunu biliyorum. 

 -  Yeni sistem Türkiye'ye ne kazandıracak?

Öncelikle bir Cumhrubaşkanı ile ayrımı bir kenara koyalım. Bir bütünlüğü koyalım. Seri anlamda bir üretimi ortaya çıkaralım. Parlementonun çalışması ağır giderse siz de yürütme olarak seri, üretimde kararlar alamıyorsunuz. Bazıları saptırma yapıyor; Cumhurbaşkanı yasa yapıyor diye. Cumhurbaşkanının yasa yapma yetkisi yok. Cumhurbaşkanı sadece KHK çıkarmada yetki almış oldu. Bununla birlikte yasa konusunda atacağımız adımlar konusunda parlemento müsaade etmezse yapamaz. 

Yapılandırma süreci içerisinde 16 Nisan kararlarıyla milletimiz eski sisteme son verdi. Yeni sistem bu 24 Haziran seçimiyle birlikte sinyalini alacak. Bununla birlikte de yeni sistem içerisinde Cumhurbaşkanı olarak kim hangi göreve gelecek bunları ekibimizle çalışacağız. Arkadaşlarımızı tanıtacağız ve bu çalışmalara gireceğiz. 

Cumhurbaşkanı İttifakının leke almasını asla kabul etmeyiz. Birileri tabi bunu kurcalamak isteyebilir. Onlara da fırsat vermemek gerekir. 16 günümüz var. Birlik beraberlik içerisinde bunu sürdürmeliyiz.

Parlamentodan milletvekili alabilirsiniz ama kaç kişi alırsanız o kadar sayı kaybedersiniz. Milletvekili sayısı biraz da bunu belirleyecek. Güçlü meclis olması halinde güçlü hükümet kurmamız da daha kolay olacak. Ne kadar milletvekili çıkartacak Cumhur İttifakı? Bu bizim için çok önemli.

- Hiç Cumhurbaşkanlığı Sistemi nereden çıktı diyor musunuz? AK Parti'ye tuzak mı diyenler var. Bunları düşündünüz mü?

Biz dünyayı yeniden keşfetmiyoruz. Tayyip Erdoğan da çırak değil. Başbakanlık, Cumhurbaşkanlığı yaptım. Gelişmiş, gelişmekte olan ülkelerin neredeyse tamamını gezdim. Oralarda sistem nedir tabi bunları biliyoruz. Gittiğimiz yerde de bunları görüşüyoruz. Yerel modellerde, merkezi modellerde sistem nedir... BUnları gören birisiyim. Başkanlık Sistemi ile ilgili ilk açıklamam ATV programında Müderrisoğlu ile yaptığım programda yaptım. Ona bunun gerekli olduğunu söyledim. Özal da Demirel de bunu savundu. Hatta Türkeş, Erbakan da savundu. O çarktan gelenler bile bunu reddetti sonrasında. Halbuki oradan gelen bir sistem bu. Bu sistemi uygulayanlar netice elde etti. Koalisyon sistemi değil, ayıklanma sistemidir bu. 50+1 görünüşte zor da olsa, daha sonra işi bu netleştirecek. Halk artık kendini belli bir yöne kararını sevkedecek. Türkiye geçmişten bu yana koalisyon hükümetlerinde netice alamamış, geri gitmiştir.

Bizim dönemimizde hiç koalisyon olmadığı için biz sürekli irtifa kazandık. Bundan sonra biz eskiye dönmeyelim, o darbeyi yemeyelim istiyoruz. İnanıyorum ki bu seçimde inşallah başkanlığı almamız parlementoda da Cumhur İttifakı olarak bizim Türkiye'yi nasıl uçuracağımızı sadece milletimiz değil dünya görecek.

- Bahçeli ile ortak miting düşünüyor musunuz? Böyle bir ihtimal var mı? İttifak nasıl gidiyor? Farklı sesler var. MHP tabanından oy alamayacağınız konusunda neler söylersiniz?

Gönlük birlikte hiç olmazsa, İstanbul-Ankara gibi illerde miting yapsak çok daha önemli olur. Zorlamayı gündeme getirmek olmaz. Kendilerine teklif yaptık. Kendileri miting yapmak istiyor. Daha fazla ısrar yapmak olmaz.

Biz ilçe mitingleri yapacağız. İstanbul Ankara'da ilçe mitingleri olacak. 

Hedefimiz MHP tabanından oy almak değil. Zaten biz neler yapacağımızı anlattığımız zaman halkımız iradesini yönlendirecektir. Cumhur İttifakının içerisinde ortağından nasıl oy alırım'a girersem bu yanlış olur. Biz diğer siyasi parti tabanlarından nasıl oy alacağımıza bakalım. Arkadaşlarımıza da bunu söylüyorum. Geçin bu işi. Bunun üzerinden oynayın. Biz bir ittifak kurmuşuz böyle bir yanlış olmaz.

- Kabinede MHP'ye de sıcak gelecek isimler olabilir mi?

Bu yetkiyi yeni düzen Cumhurbaşkanına veriyor. Biz de en ideal kabineyi, ajansları nasıl kuracağım bunun çalışmasını mesai arkadaşlarımla oturacağız konuşacağız en ideal olanını, en başarılı şekilde yürütecek olan kabineyi kuracağız.

Teknokratlar kabinesi düşünemem. Bürokratik oligarişiden çok çektik. Bunu başarırsak biz başarı alırız. Şuanda birçok dünya ülkesinde piyasadan gelen insanlar belli yerlere yerleşiyor. Bizim için de siyasi vizyon sahibi olacak, aynı şekilde bir şirket yönetiyor gibi yönetecek, sonuç odaklı bir kabine olacak.-

Hedefimiz MHP tabanından oy almak değil. Zaten biz neler yapacağımızı anlattığımız zaman halkımız iradesini yönlendirecektir. Cumhur İttifakının içerisinde ortağından nasıl oy alırım'a girersem bu yanlış olur. Biz diğer siyasi parti tabanlarından nasıl oy alacağımıza bakalım. Arkadaşlarımıza da bunu söylüyorum. Geçin bu işi. Bunun üzerinden oynayın. Biz bir ittifak kurmuşuz böyle bir yanlış olmaz.

Yeni kabineye millet vekili alınacak mı? Kabinede MHP'ye de sıcak gelecek isimler olabilir mi?

Parlamentodan milletvekili alabilirsiniz, alırsınız ama bu defa o arkadaşınızın yeri boşalmış olur. Bir milletvekilliğini kaybedersiniz. İkiyse ikiyi, üçse üçü kaybedersiniz. Onun için daha çok ağırlıklı olarak dışardan bu kabineye elamanlar almak sizi bu noktada daha da rahatlatacaktır. Parlamentonun sayısı biraz da bunu belirleyecek.

Bu yetkiyi yeni düzen Cumhurbaşkanına veriyor. Biz de en ideal kabineyi, ajansları nasıl kuracağım bunun çalışmasını mesai arkadaşlarımla oturacağız konuşacağız en ideal olanını, en başarılı şekilde yürütecek olan kabineyi kuracağız.

Teknokratlar kabinesi düşünemem. Bürokratik oligarişiden çok çektik. Bunu başarırsak biz başarı alırız. Şuanda birçok dünya ülkesinde piyasadan gelen insanlar belli yerlere yerleşiyor. Bizim için de siyasi vizyon sahibi olacak, aynı şekilde bir şirket yönetiyor gibi yönetecek, sonuç odaklı bir kabine olacak.

Baraj maraj kalmadı. Kılıçdaroğlu bunu neden konuşuyor ki? 16 Nisan ile farklı bir süreç başladı. Bu ittifaklar içerisinde, Cumhur İttifakı içerisinde baraj ittifakı diye bir sorun kaldı mı? Kalmadı. MHP için de bizim için de böyle bir sorun kalmadı. Millet ittifakı için ortaya çıkanlarda da böyle bir sorun kalmadı. Çok çok oy alma durumundaki parti bile diğerine sığınarak çıkacak. Burada sadece HDP, böyle ittifakta yer almadığı için baraj aşar ya da aşamaz. Bu onun sorunu. Dolayısıyla da oluşturduğumuz yeni yapı bu sorunu ortadan kaldırıyor.

15 Temmuz gecesinin sıcaklığı neyse, aynı sıcaklık içerisinde bu mücadelemizi sürdürüyoruz. 


Cumhurbaşkanı Erdoğan: OHAL'i kaldırmak için çalışma başlatacağız

Seçim sonrası OHAL'i masaya yatırıp onu kaldırma gibi bir durum söz konusu olabilir. Onun çalışmasını da yapmış olacağız.

Verdiniz efendim manşeti. Kısa sürede mi yapacaksınız?

İnşallah kabineyi kurduktan sonra talimatı verip çalışmayı sürdüreceğiz. Fazla sürüncemede kalmaz. Adımı atacağız.

Biz bunlar üzerinde aylarca çalıştık. Yalancı diyorum ya. Hepsi 'gazete küpürü' diyorlar. Bunlarda iddianameler var, gazete küpürleri de var.

Man Adası'nı size söyledim. yargının verdiği kararla konuşuyorum. İlk derece mahkeme kararını verdi. Onlar istinafa gidecek. Sonra ne çıkar onu bilemiyorum. Bunlar bu tür ceza almalara hazır olsunlar.

- Bir de FETÖ'nün sizin döneminizde büyüdüğü iddiaları var

FETÖ'nün bizim zamanımızda büyüdüğü iddiasını ben reddetmem. Bunlar büyük bir ihanet şebeeksi içerisindeymiş. Aldatıldık. Taa Erdal İnönü'ye git, Bülent Ecevit'e. Ecevit, İnönü bunların en yakın arkadaşıydı. Erdal İnönü'nün bunların okullarını ziyaret ettiğini iyi bilirim. Onların davetlerine katıldıklarını iyi bilirim. Gelsinler konuşalım. Samimi değiller. Biz yanıldık. Biz bunlara çok inandık. 2004 MGK'sında hedef sadece FETÖ değil tüm terör örgütlerine yönelik bir süreçti. Biz bunun üzerine ısrarla da gittik. Birçok STK'lar da masaya yatırıldı. 2010'dan sonra da ayıklama süreci başladı. 


Cumhurbaşkanı Erdoğan: Mahmur'u da vurabiliriz

- Kandil'e operasyon olacak mı?

Olayın tabi 2 boyutu var. Kandil var Sincar var. Irak'tan Türkiye'ye herhangi bir tehdit olursa, Bağdat yönetimiyle bunu görüşürüz. Bağdat 'ben bunu çözerim' dediği taktirde ne ala. 'Çözemem' derse Sincar'ı da Kandil'i de vururuz. Bunu ilk defa söylüyorum. Mahmur. Mahmur çok önemli. BM şöyle demiş böyle demiş... BM'nin Mahmur meselesini de halletmesi lazım. Mahmur bir kuluçka yuvasıdır. Ban Ki Moon ile bunları çok konuştum. Şimdi de konuşuruz. Bu meseleyi çözmezseniz vururuz. Kandil nereden besleniyor sanıyorsunuz? Mahmur'dan. Sincar da küçük bir Kandil'dir aslında.

Şimdi tabi Fırat'ın doğusunda topraklar öyle yerleşim bölgesi şeklinde değil. Burada en sıkıntılı olan Deyru Zur. Burada doğal zenginlikler var. Burada Amerikalıların da sıkıntıları var. Bir de tabi burada DEAŞ'ın da hesapları var.

Sincar bizim için tehdit oluşturuyor ise elbette gereğini yapacağız.

Özellikle İran ile bu konuda görüşmelerimiz çok oldu. Ayrıca elbbet bu bölgeye ilişkin İran ile görüşmemiz çok oldu. Bir de sadece İran ile değil Irak ile de görüşmelerimiz var.

- Bedelli askerlik için ihtimal var mı? Kürt sorunu var mı? Bu konu ile ilgili yeni bir mesajınız var mı?

Bedelli askerlik konusunda Sayın Başbakan bir açıklama yaptı. Bu öncelikle asker ile çalışmamız gereken bir konu. Bizim ilk işimiz budur diye bakacağımız bir konu değil. Çok ciddi bir beklenti var doğru ama bir tarafta da Afrin var, Cerablus var. Biz böyle bir dönemde hemen bedelli çıkarmaya çlılşırsak halk bize ciddi bir şekild esiz ne yapıyorsunuz der.

2005'te Diyarbakır'da bir konuşma yapmıştım. 'Eğer bu sorunsa bu benim sorunumdur.' Türkiye'de sadece Kürdün değil, Türkün Boşnak'ın da sorunu vardır. Şimdi terör sorunu vardır. Bunun temel sorunu PKK'dır. Terör sorununu sıfırlayana kadar son teröriste kadar bu mücadeleyi devam ettireceğiz.  Ben geçen Diyarbakır'da da söyledim. red politikalarınız kim kaldırdı? İnkar politikalarını kim kaldırdı? 

Kürt kardeşlerimizi çok kandırdılar. Şimdi ben diyorum ki Ey Kürt kardeşim seni kandıranlara izin verme.

Diyarbakır Belediyesi önünde ağlatılan anneler senin annen. Onların kızlarını Kandil'e kaçıranları unutma. 


Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Fenerbahçe ve Ali Koç yorumu

- Siz de Fenerbahçe'lisiniz. Ali Koç'un kazanması ile ilgili düşünceniz nedir?

Gerçekten Ali Bey açık ara başarı elde etti. Doğrusu ben de kendisini arayıp tebrik ettim. Şimdi yeni dönemde onun da bu beklenen başarıyı ortaya koyması lazım. Fenerbahçe'nin de uluslararası bazda maçları olacak. Aykut Hocayla devam etme gibi bir düşünceleri var. Eksikleri gidermek onların takdiridir. Ali Beyin tüm futbolcularla atılacak adımlar var. İsteriz ki güçlü bir Fenerbahçe ortaya çıksın. Galatasaray iyi bir noktaya gelmiş durumda. Orada Fatih Hocanın kendine özgü bir üslubu var. Beşiktaş da tartışılmaz Şenol Hoca var. Kimler gidecek kimler kalacak? Başakşehir zaten benim takımım. Abdullah Hoca da kendisini ispatlamış düzeyde.

Bunun için de ben bu kulüplerimiz başarılar diliyorum.

- Ben dart oynadığınızı duydum. Doğru mu duydum.

Yok yahu. O kadar zamanım yok. Spor var da bu ara yok. Bu ara nerede yapayım. Normal zamanda 3 günüm var. Aletli jimnastik yapıyorum. 

Dar bir ekibimiz var. Ekibimiz de iyi bir ekip. Ben cumhurbaşkanı olduğum için bana pek dokunmuyorlar.  


Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Demirören Medya Grubu'na tebrik

- Demirören Medya Grubu olarak teşekkür ediyoruz.

Ben de Demirören Medya Grubu'na bu yeni süreçte, yeni yapılanmada başarılar diliyorum. Yazılı-görsel dünyamızda inşallah yeni bir güç kaynağı olur.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS