Cumhurbaşkanı The Peninsula gazetesine röportaj verdi

Video: Cumhurbaşkanı The Peninsula gazetesine röportaj verdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan günübirlik Katar ziyaretinde verdiği röportajda bölgesel konulara değindi, Ermenistan’ın başka ülkelerce şımartıldığını söyleyen Cumhurbaşkanı, Azerbaycan'ın Ermenistan’ın haydutlukla işgal ettiği topraklarını geri aldığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan günübirlik Katar ziyareti sonrası İngilizce yayın yapan The Peninsula gazetesine verdiği röportajda Azerbaycan'ın Ermenistan işgali altındaki topraklarını almak için başlattığı operasyona dair açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı bir kez daha Azerbaycan’ın yanındayız mesajı verdi.

"TÜRKİYE AZERBAYCAN'IN YANINDADIR"

“Uluslararası toplumun bu katliam ve işgallere yıllardır sessiz kalmasından cesaret bulan Ermenistan, mütecaviz adımlarını sivillere yönelik yeni saldırılarla sürdürdü. Azerbaycan da bunun üzerine işgal altındaki topraklarını kurtarmak için harekete geçti ve şimdi Ermenistan’ın haydutlukla elde tuttuğu bölgeleri bir bir geri alıyor.Türkiye bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da ‘tek millet, iki devlet’ düsturu içinde haklı davasında Azerbaycan’ın devletinin, halkının yanındadır.”

Erdoğan Azerbaycan Ermenistan sorununda bazı devletlerin Ermenistan’ı şımarttığını söyledi, bunun da Ermenistan'ın yeni işgal faaliyetlerinin kapısını açtığına işaret etti.

Cumhurbaşkanı Doğu Akdeniz’deki gelişmelere de değindi. Haklarımızdan taviz vermeyeceğiz mesajı verdi.

DOĞU AKDENİZ’DE "GERİ ADIM YOK" MESAJI

“Sömürgeciliğiyle ünlü Fransa’nın Yunanistan, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ve şimdi de Ermenistan’ı kışkırtan tavrının altında Türkiye’nin bölgede etkin rol alması bulunuyor.Ege ve Akdeniz meselesi Türkiye’nin asla geri adım atmayacağı bir meseledir.”

Cumhurbaşkanı'nın gündeminde Libya'daki gelişmeler de vardı. Darbeci Hafter meşru değil dedi, Hafter de bir paralı askerdir ifadesini kullandı. Cumhurbaşkanı, “Hafter gerek Moskova’daki gerekse Berlin konferansındaki uzlaşmaz tavrıyla ateşkes ve çözüm gibi niyetinin olmadığını tüm dünyaya göstermiştir. Libya’da meşruiyet kazanacak, darbeciler kaybedecektir,” sözleri kullandı.

Erdoğan Türkiye’nin Katar'daki askeri varlığına da değindi. “Türkiye’nin Katar’daki askeri varlığı, bütün bölgenin istikrarına ve barışına hizmet ediyor” dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS