Davutoğlu, genel af ve özerkliği yalanladı

Davutoğlu, genel af ve özerkliği yalanladı

Müzakere taslağında özerklik var mı? Çözüm Süreci'nde HDP kanadından gelen açıklama Başbakan'a da soruldu. Davutoğlu "genel af, özerklik gibi konular kesinlikle gündeme gelmemiştir" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Başbakan Ahmet Davutoğlu ile İtalya Başbakanı Matteo Renzi düzenledikleri ortak basın toplantısında konuştu.

"İmralı heyetinin 4 maddelik taslağındaki özerklik ve genel af tartışması hakkında ne diyeceksiniz" şeklindeki soru üzerine Davutoğlu şöyle konuştu: "Bu tür süreçlerin çok dikkatli yürütülmesi icap eder. İki şeyden uzak durulması lazım. Birincisi şiddet ve nefret dilinden uzak durulmalı. İç güvenlik reformu özgürlüklerin korunması içindir. Herkes barışçıl istediği gösteriyi yapabilir. İstediği sayıda kişiyi toplayabilir. Kendi görüşlerini ifade edebilir ama şiddete başvurduğu anda bu bir suçtur.

ABD, Türkiye'yi seçti

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Yeni yasada da toplantı ve gösteri teminat altına alınıyor. Bu süreçte başarı isteniyorsa ki, hepimiz için çözüm süreci, asli, bir süreçtir. Şiddet dilinden herkesin uzak durması lazım. İkincisi ise yürüyen görüşmelerle ilgili basına çok fazla yorum yapmak doğru değildir.

Bütçe görüşmelerinde "Türklük" kavgası

İhsan Özkes Meclis'te böyle çıldırdı

Genel af, özerklik gibi konular kesinlikle gündeme gelmemiştir. Gündemde olmayan konuları, sanki gündemdeymiş gibi ele almak, tartışmak bunlar sürece zarar verir. Öncelikle iç barışı sağlayacak ve bütün toplumda genel kabul görecek şekilde bu süreci benimsetecek bir yöntemde mutabık kalmamız lazım. Önümüzdeki dönemde mesafeler alındığında gerekli bilgileri basına veya  kamuoyuna verilmesi gereken bilgileri gerektiğinde biz veririz."

Sırrı Süreyya Önder özerklik çıkışına açıklık getirdi