DDK'nın ÖSYM'deki incelemesi tamamlandı

DDK'nın ÖSYM'deki incelemesi tamamlandı

Kamu Personeli Seçme Sınavı'nda soruların sızdırılması şüphesiyle başlayan incelemelerde yeni gelişmeler var. YÖK Denetleme Kurulu ön raporunu hazırladı. Devlet Denetleme Kurulu da ÖSYM'deki incelemelerini tamamladı ve rapor yazım aşamasına geçildi. Şimdi gözler Devlet Denetleme Kurulu'nun raporunda.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Yaklaşık 1 buçuk milyon kişinin girdiği kamu personeli seçme sınavında, soruların sızdırıldığı iddiasıyla başlayan incelemeler tamamlandı. Artık gözler tespitlerin yer alacağı raporlarda. CNN TÜRK'ün edindiği bilgiye göre; Devlet Denetleme Kurulu müfettişleri, ağustos ayında başladıkları ÖSYM'deki incelemelerini bitirdi. Yaklaşık 2 ay süren incelemelerin ardından müfettişler soru hazırlama sistemi güvenlik önlemleri çerçevesinde tüm süreçleri detaylı analiz etti. YÖK Başkanı Erol Özvar da Devlet Denetleme Kurulu'ndan ayrı olarak çalışmalarını yapan YÖK Denetleme Kurulu'nun çalışmalarının bittiğini açıkladı.

DDK raporunda YÖK raporundaki tespitlere de yer verilecek. ÖSYM'deki çalışmalarda "soruların sızdırılıp sızdırılmadığı", "sızdırılmasına imkan sağlayan bir sistemin olup olmadığı" gibi detaylı incelemeler de müfettişlerin raporunda yer alacak.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

ÖSYM'de soruların sızdırıldığına dair somut tespitler ile sorumlu görülen kişilerin belirlenmesi halinde de ilgili kişiler Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na iletilecek. Nihai raporun ardından ÖSYM'de atılması gereken adımlar raporun öneriler bölümünde yer alacak. Daha güvenli bir sınav hazırlama sisteminin hayata geçmesi için yer alması beklenen önerilerin de hayata geçirilmesi planlanıyor.