Araç değer kaybında "platform" dönemi

Araç değer kaybında "platform" dönemi

Trafik kazalarının sonucunda hasarlanmış araçlar ile ilgili yeni düzenleme geliyor. Hasarlanan araçların değer kaybının daha şeffaf şekilde belirlenmesi için bir platform oluşturuldu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Sigortacılık denetleme ve düzenleme kurulunun değer kaybı taleplerine ilişkin sigorta bilgi ve gözetim merkezi içeresinde oluşturduğu platform 1 Haziran itibariyle faaliyete başlıyor.

Peki, araçların değer kaybı bundan sonraki süreçte daha şeffaf şekilde nasıl belirlenecek? CNN TÜRK'e konuşan Öğretim Görevlisi Dr. Seyfettin Kurt, "Bu genelde sektörde 28 milyon araç olduğunu düşündüğümüzde ve zorunlu trafik poliçesinin de kanuni bir mecburiyet olduğunu düşündüğümüzde çok önemli bir yere parmak basan bir uygulama. Kaza öncesi ikinci el rayiç piyasa fiyatıyla kazadan sonra yapılan tüm tamiratlar bittikten sonraki yine ikinci el rayiç bedel arasındaki oluşan fiyata biz değer kaybı diyoruz. Sektörün tamamı artık araç değer kaybıyla alakalı tüm süreci sigorta bilgi yönetim merkezinin oluşturduğu platform üzerinde kendisi rahat rahat takip edecek. Gönül rahatlığı ile tüm süreci görecek. İtiraz edecekse edecek ve bu itiraz sürecini platform içerisinde takip edecek. Bu da hem şeffaflığı hem de hızı beraberinde getirdiği için ciddi anlamda sektöre katkı sağlayacak" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı