Demirtaş: "Başbakan'a değil, Dersim'e meydan okumak"

Demirtaş: "Başbakan'a değil, Dersim'e meydan okumak"

CNN TÜRK'e konuşan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin Tunceli ziyareti için "Dersim'in değerlerine hakaret ettikten sonra Dersim'e gitmek Başbakan'a değil Dersim'e meydan okumaktır" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, CNN TÜRK'te "Ne Oluyor?" programında Şirin Payzın'ın sorularını yanıtladı.

Demirtaş, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin Tunceli ziyaretiyle ilgili soruya şöyle cevap verdi:

"Dersim'in değerlerine hakaret ettikten sonra Dersim'e gitmek Başbakan'a değil Dersim'e meydan okumaktır. Protesto çağrımız ya da tavrımız yoktur. Bunu herkesin bilmesi lazım. MHP ya da başka bir parti istediği il ve ilçeye gider, siyasi çalışmasını yürütür. Bu bizi ilgilendiren bir konu değil.

Fakat durum siyasi bir faaliyeti ve ziyareti aşmış durumda. Zaten Dersim'deki tepkinin nedeni de bu. Bunun anlaşılması algılanması lazım. Dersimli'nin acısı, tarihi yarasıyla ilgili bu kadar ağır konuşma veya değerlerine hakaret yapıldıktan sonra gidip bunları Dersim'de tekrarlama iddiası Başbakan'a meydan okuma değil, Dersimliye meydan okumaktır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Çünkü siz onları acısıyla ilgili onların yaşadığı bir tarihi dramla ilgili sert sözlerle, onların değerleriyle ilgili hakaretvari bir söylemde bulundunuz. Başbakan'a meydan okuyacaksınız bunun yeri gidip Dersim'de onları tekrarlamak, Dersimliye bir kez daha yüzüne hakaret etmek değildir. Bu uygun bir tutum olmamıştır.

MHP'nin bu söylemi Dersim gerçeği ile uyuşmamaktadır. Ve bu şekilde ifade edilmesi kesinlikle yanlıştır. Gidip bir kez daha bunu Dersim'de söylemek, Başbakan'ın provokasyonuna gelmektir. Bunların doğru bir şekilde hesap edilmesi gerekir. Dersimlinin bu konudaki hassasiyeti görülmelidir.

Bahçeli'nin ziyareti öncesi Tunceli'de gerginlik

CHP lideri Bahçeli'nin Tunceli ziyaretini değerlendirdi

Devlet Bahçeli'den flaş Tunceli açıklaması