Son Dakika

Demirtaş cezaevinden konuştu

A A

18.10.2021 - 15:29 Son Güncelleme:

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş tutuklu bulunduğu cezaevinden açıklamalar yaptı. CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun Kürt sorununa dair açıklamalarını olumlu bulduğunu söyleyen Demirtaş, muhalefete de seçimlere dair mesajlar verdi.

Cezaevinde tutuklu bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Kısadalga adlı internet sitesine konuştu. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun son dönem açıklamalarını değerlendirdi. Kürt sorununa ilişkin son söylemlerini çok olumlu bulduğunu kaydetti.

Selahattin Demirtaş, “Gecikmiş de olsa muhalefet açısından iyi bir başlangıç. Önemli olan müzakereci, cesur bir siyaset anlayışının gelişmesidir" dedi.

CHP, İYİ Parti, Saadet, Demokrat, Gelecek ve Deva partilerinin bir araya gelerek parlamenter sistem çalışması yapmalarına ilişkin de Demirtaş “Demokrasiyi aşabilecek bir şeyi söyleyebilmiş değiller. Umarım bu noktada tıkanıp kalmazlar" değerlendirmesi yaptı.

Selahattin Demirtaş seçim öncesi muhalefetin sandıklar konusunda ortak çalışması gerektiğini ifade etti "Prensipler düzeyinde ön görüşmeleri tamamlanmalı. Seçim kararı verildiğinde hızla hayata planlanmış bir stratejileri olmalı” dedi.

T24 internet sitesine de konuşan Demirtaş, eşi Başak Demirtaş'ın adaylığına dair iddiaları değerlendirdi ve "Başak'ın isminin Cumhurbaşkanı adayı olarak tartışılmasından çok gurur duydum. Bununla birlikte, bu konu ne kendi aramızda ne de partimizde hiçbir şekilde gündem olmadı. Bizim dışımızda tartışılıyor. Kararı ne olursa olsun, ben tüm gücümle yanında olur, onu desteklerim" ifadelerini de kullandı.