Deneyimli koruyucu aileler aday ailelere eğitim verecek | Video

Deneyimli koruyucu aileler aday ailelere eğitim verecek | Video

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, korunma ve bakım ihtiyacı olan çocuklara yönelik sunduğu koruyucu aile hizmetini etkin bir şekilde yürütmek için yaptığı çalışmalara bir yenisini daha ekledi. Buna göre deneyimli koruyucu aileler aday koruyucu ailelere eğitim verecek.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Deneyimli koruyucu ailelerden oluşan bir ekip ile mentörlük yani rehberlik sistemini getiren aile, çalışma ve sosyal hizmetler Bakanlığı, Türkiye genelinde sayıları 6.200 üzerinde olan koruyucu aile arasından seçtiği deneyimli koruyucu aileler ile aday aileleri eğitecek.

Bakanlık, "Rehber Koruyucu Aile Sistemi" ile önemli bir uygulamayı daha hayata geçirerek hizmetin kalitesini arttırmayı hedefliyor. Deneyimli koruyucu ailelerin hizmetin içinde daha fazla rol almasını sağlayacak proje ile koruyucu aile sistemine dahil olan ailelerin desteklenmesi planlanıyor.

Rehber Koruyucu Aile Sistemi ile aday ve yeni ailelerin çocuk bakımı ve sağlıklı gelişimleri konusunda bilgilendirilmesi sağlanacak.
Aileden aileye tecrübe aktarımını da içeren rehberlik sürecinin yeni aileler için süreci yönetmede kolaylık sağlaması bekleniyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Koruyucu Aile Hizmetinin tanıtımında da Rehber Koruyucu Aileler aktif rol üstlenecek.
Başlatılacak "Koruyucu Aileler Koruyucu Aileliği Anlatıyor" isimli tanıtım kampanyasında da tecrübeli koruyucu aileler etkin görev alacak.

Rehber Koruyucu Aile Uygulaması ile bu çalışmaların daha sistemli hale getirilmesi sağlanacak.
Öncelikle sırada bekleyen evlat edinme aileleri ile görüşülecek.
Bu aileler koruyucu ailelik konusunda teşvik edilecek.

Rehber Koruyucu Aile sistemi, öncelikle çok sayıda koruyucu ailenin bulunduğu iller olmak üzere tüm illerde uygulanacak.
Uygulamanın tüm Türkiye genelinde işlerlik kazanması ve zaman içerisinde çocukların bakımını üstlenecek olan tüm koruyucu ailelerin rehber koruyucu ailelerin desteğinden yararlanması hedefleniyor.