Son Dakika

Deniz Baykal'dan "pazarlık yaptı" iddiasına yanıt

A A

14.07.2021 - 11:42 Son Güncelleme:

Eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, "pazarlık yaparak Erdoğan’ın milletvekili olmasına izin verdiğine" yönelik iddialara ilişkin konuştu. Sözcü ve Cumhuriyet gazetesine konuşan Baykal, "Ben hiçbir ilişkimde Erdoğan ile bir özel anlaşmayı yansıtacak hiçbir şeyi konuşmadım" dedi.

"Deniz Baykal solcu değil, Erdoğan'la milletvekili olması için pazarlık yaptı." İddiaların hedefindeki isim eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal konuştu, isim vermedi. Eski CHP Milletvekili Zülfü Livaneli'nin "Baykal-Ecevit solcu değil" sözlerini de Erdoğan'la pazarlık yaptı iddiaları üzerinden geçmişe vurgu yaparak yanıtladı. "Bu doğru değil, biz CHP olarak Ordu+CHP iktidar formülünü bilinçli olarak 1971 12 Mart'tan itibaren Ecevit hareketi ile birlikte reddetmiş bir hareketin parçasıyız. Yani siyasette karşımdaki genel başkan olacak, parlamentoda neredeyse üçte iki çoğunluğa sahip olacak, seçime girecek ama milletvekili olamayacak, yaptırtmayacağım ben de ve mücadeleyi böyle götüreceğim. Bunu anlamam mümkün değil." dedi.

Baykal, siyasi fırsatçılık iddiasına tepki gösterdi. "Bu bizim için bir siyasi fırsatçılık değil, bu bizim karakterimizdir kardeşim. Bunu anlamanız lazım. CHP böyledir, ben o kırılma noktasında Ecevit'le birlikte “iktidar, devrim, ilericilik silahın namlusundan çıkarı” reddeden hareketin bir parçasıyım. Bilmem eşit olmayan, karşımdakinin elinin kolunun bağlandığı bir yarışmaya girerek bunu bir fırsat gibi değerlendirmek bizim siyaset anlayışımızın temellerine ve karakterimize aykırıdır." diye konuştu

Deniz Baykal, Erdoğan'la görüşmesinde, özel anlaşmayı yansıtacak hiçbir şey konuşmadığını söyledi. 1 Mart tezkeresi için yaptığı görüşmede neler konuşulduğunu da anlattı. Baykal, "Bu konularda benim samimi olabileceğimi düşünemiyorlar. İlla ‘pazarlık yaptı' diyorlar." ifadelerini kullandı. "Buluşma zaten 22 Şubat 2003'de, yani 1 Mart öncesi idi. Yani hakların iadesinden sonra yapılmış bir buluşmadır o. Haklarını vermişiz neyin pazarlığını yapacaksın?" dedi.