Deniz kuvvetleri doğu Akdeniz’de

Deniz kuvvetleri doğu Akdeniz’de

Doğu Akdeniz’de Türk savaş gemilerinin müttefik ülke güçleriyle ortak deniz eğitimleri devam ediyor. Libya anlaşmaları sonrasında Yunanistan’ın Türkiye’yi Akdeniz’de yalnızlaştırma girişimleri nedeniyle dünya deniz güçleriyle bölgede ortak askeri çalışmalar önem taşıyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Libya ile imzalanan deniz yetki alanları anlaşmasının ardından Türkiye’nin uluslararası alanda yalnız bırakılması için Yunanistan’ın girişimlerine karşılık Akdeniz’de Türkiye ve müttefiklerinin ortak tatbikatları arttı. Doğu Akdeniz’deki Türk savaş gemileri 4 Aralık’tan bu yana, NATO, ABD, İtalyan, İspanyol ve Kanada savaş gemileriyle eğitimler yaptı.

4 Aralık’ta Gaziantep firkateyni Kıbrıs’ın güneyinde, 5 Aralık’ta bandırma korveti, revize denizaltısı ve bir deniz karakol uçağı, Kıbrıs’ın doğusunda NATO görev grubu ile deniz eğitimleri yaptı.

6 Aralık’ta NATO Komutanı Tuğamiral Josse Kurtz, Akdeniz Kalkanı Harekatı’nın sancak gemisi Barbaros firkateynini ziyaret etti. Amiral Kurtz'u, Akdeniz Bölge Komutanı Tuğamiral Ercan Kireçtepe de misafir etti.

10 Aralık’ta Barbaros firkateyni ve rüzgar hücumbotu NATO görev grubu ile ortak eğitimlere katıldı. 11 Aralık’ta ise Gaziantep ve Gediz firkateynleri, ABD uçak gemisi Harry Truman ve görev grubundaki savaş gemileriyle ortak manevra ve eğitimler başlattı. Temel deniz savaşı eğitimleri sürerken Türk Deniz Kuvvetleri’nin Akdeniz kalkanı harekâtı komodoru tuğamiral Hüseyin Tığlı da ABD uçak gemisini ziyaret etti.

14 Aralık’ta da Gaziantep firkateyni, İtalyan destroyeri Martinengo ile ortak deniz eğitimi yaptı. Böylece son 10 gün içinde üçü NATO, biri İtalyan biri de ABD uçak gemisi görev grubu olmak üzere, Türk savaş gemileri müttefik deniz kuvvetleriyle bölgede 5 ayrı ikili eğitim icra etmiş oldu.