Deprem değil ihmal öldürdü

Video: Deprem değil ihmal öldürdü

Dilek Apartmanı Elazığ depreminin en çok konuşulan apartmanıydı. 14 kişiye mezar oldu. Apartman sakinlerinin dedikleri oldukça çarpıcı. Çünkü "Eğer deprem olmasaydı da bu apartman yıkılırdı" diyorlar.

Risk hep vardı. Herkes tehlikeyi biliyordu. Apartman sakinleri "önlem alınsın" diye çok çaba harcadı ama hiçbir önlem alınamadan 6,8'lik deprem de Dilek Apartmanı’nı yıkıp geçti.


Dilek Apartmanı, 24 Ocak saat 20.55'e kadar ayaktaydı 5 katlı. Sürsürü Mahallesi’ndeki 35 yıllık, apartmanda 28 daire vardı. 20.56'da enkaza döndü. Çünkü demirleri ince betonu da kalitesizdi. Depremin ardından sevk edilen kurtarma ekipleri 6 kişiyi sağ salim çıkardı enkazın arasından, ama 14 kişiye mezar oldu.


Hasan Civelek orada yaşıyordu. Satın aldığı dairenin taksitini daha bitirmemişti. 28 daireden birinde de Esengül Aydoğdu yaşıyordu. O gün; ailesi ile Mardin’e gitmişti. Şans eseri kurtuldular depremden.

3 yıldır Türkiye’de yaşayan Azeri Zeynalov ailesi de dilek apartmanı sakiniydi. Baba Erşen Zeynalov, sarsıntının ardından telefonların ışığını yakarak ailesini dışarı çıkardı. Anne Arzu Zeynalov da 18 aylık bebeğini enkaz altında emzirdi.

Şimdi Dilek Apartmanı’nda hayatını kaybedenlerin yakınlarının aklında tek bir soru var.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS