DEPREM | İstanbul depremi UZMAN YORUMU: Öncü olabilir!

Video: DEPREM | İstanbul depremi UZMAN YORUMU: Öncü olabilir!

İstanbul depremle sarsıldı! Ajanslar tarafından servis edilen son dakika deprem haberi sonrası, “İstanbul’da deprem mi oldu?” ve “Deprem mi oldu?” sorularının cevabı en çok araştırılanlar arasında ilk sıralara yerleşti. Peki, İstanbul depremi kaç şiddetinde oldu? İşte, İstanbul depremiyle ilgili uzman yorumu: Öncü olabilir!

İstanbul’da deprem paniği! Marmara Denizi Silivri açıklarında saat 11.01 sıralarında deprem meydana geldi. Yaşanan kısa süreli paniğin ardından “İstanbul’da deprem mi oldu?” ve “Deprem mi oldu?” sorularının cevabı araştırılmaya başlandı.


Özellikle Kandilli rasathanesi son depremler tablosu da en çok araştırılanlar arasında ilk sıralarda yer alıyor. Bununla birlikte uzmanlar tarafından yapılan son deprem tahminleri de merak ediliyor. Sizler için Kandilli son depremler tablosunu ve uzman yorumlarını haberimizde derledik. İşte, İstanbul depremi ile ilgili merak edilen detaylar…


İstanbul depremi sonrası Profesör Doktor Şükrü Ersoy şunları söyledi:


Bu tabii büyük Marmara depreminin ayak sesleri olabilir. Bu yer kabuğunu kırabilecek bir büyüklüğe sahip değil. Öncü müdür bilmemiz mümkün değil. Vatandaşların bir süre sokakta nefes almalarında fayda görüyorum. Eninde sonunda da büyük deprem de gelecektir


Prof. Dr. Tatar: son 30 güne yaydığımızda yine benzer bir tablo ortaya çıkıyor


Cumhuriyet Üniversitesi Öğretim Üyesi Profesör Doktor Orhan Tatar da yaptığı açıklamada "Az önce verdiğim bilgi, bugün sabah 06.00'da meydana gelen bir deprem bilgisini vermiştim. Bugün meydana gelen bölgenin etrafında 6 tane deprem var. Bu aslında çok olağan bir durum. son 30 güne yaydığımızda yine benzer bir tablo ortaya çıkıyor. Büyüklüğü 2 ve üzerinde olan çok sayıda deprem meydana geliyor. Tabii bu şu anlama gelmiyor: İstanbul'da bir deprem beklentisi var. Bilimsel bulgular bunu işarete ediyor. Biran önce kentsel dönüşüm ve benzeri çalışmalar tamamlanmalı" ifadelerini kullandı.


Prof. Dr. Pampal: Burası kırılırsa 7.0'den büyük deprem İstanbul'un batısında yaşanacak


Gazi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Süleyman Pampal ise CNN TÜRK canlı yayınında açıklamalarda bulundu. Pampal "İstanbul'u 19 Ağustos depreminden beri konuşuyoruz. Marmara'nın altındaki fay hattının hem kuzey hem güney kolunun tüm aktivitelerini takip ediyoruz. İstanbul'un yaşayacağı er ya da geç yaşayacağı depremin hasarlarını azaltmaya yönelik bir katkı sağlayacağına inanıyoruz. Henüz arzulanan seviyeye gelmedik ne yazık ki. Marmara'daki çalışmalar gösterdi ki 4.6 ve daha küçük depremlerin olacağı kesin.Tam da Silivri'nin güneyinde kırılmamış bir kesim var. bu 50-70 km uzunluğunda bir parça olarak tartışılıyor. Burası kırılırsa 7.0'den büyük bir deprem İstanbul'un batısında yaşanacak. Umuyorum ki bu fay hattı tamamen kırılmasın ve büyük bir sarsıntı yaşamayalım. Ama bunun yaşanma ihtimali de var." dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS