Depremzedelere kira ve eşya yardımı

Depremzedelere kira ve eşya yardımı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Düzce'nin Gölyaka ilçesinde meydana gelen 5,9'luk depremin ardından yapılan çalışmalarla ilgili bilgi verdi. Acil yıkılacak bina sayısının 71 olduğunu ve daire başı 90 bin liraya kadar eşya yardımı yapılacağını açıkladı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Düzce’de basın açıklaması yaptı. Depremzedelere yeni konut yapılacağını açıklayan Bakan Kurum, hasar tespit çalışmalarının yüzde 70’inin tamamlandığını, hasarlı ve hasarsız binalarda oturan kişilerin evlerine girebileceğini söyledi. Ağır hasarlı binalarda oturanları ise uyardı.

Murat Kurum, “Ağır hasarlı binalarımız yine acil yıkılacak. Binalarımız için zemin artı 2-3 katı geçmeyecek şekliyle binalarımızın inşasını en kısa zamanda yapıp vatandaşlarımıza teslim edeceğiz. Toplamda 4 bin 316 binada 15 bin bağımsız bölümde hasar tespit çalışmaları şu an itibariyle yapılmış oldu. Bu kapsamda Gölyaka’da iki merkezde dört binamız olmak üzere altı binamızı acil yıkılacak olarak belirledik. Düzce genelinde acil yıkılacak ve ağır hasarlı 71 bina 134 bağımsız bölüm tespit edildi. Ağır hasarlı vatandaşlarımız evlerine giremeyecekler ve binaların yıkım ve taşınma sürecini birlikte yürüteceğiz.” ifadelerini kullandı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Evleri yıkılacak vatandaşlara yapılacak yardımı ise Bakan Soylu, açıkladı. Soylu, yardımların taşınma ve eşya olmak üzere ayrı ayrı yapılacağını belirtti. Eşya hasarlarının tazmini içinse komisyon kuruldu. Komisyonun tespiti sonrası zararlar nakdi karşılanacak.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Ağır hasarlı konutlarda eğer eşyasını almadan çıkıyorsa içerisine girilemeyecek durumdaysa 90 bin liraya kadar eşya yardımı yapacağız. Aynı zamanda 30 bin liraya kadar da kira ve taşınma yardımı gerçekleştireceğiz. Ağır hasarlı konutlarda kiracılar varsa burada da 15 bin liraya kadar taşınma yardımı gerçekleştireceğiz.” sözlerini kullandı.

Bakan Koca: 27 bin sözleşmeli hekim atanacak

Bakan Koca: 27 bin sözleşmeli hekim atanacak