"Dersim Katliamı"nda gaz kullanılmasının belgesi ortaya çıktı

Video: "Dersim Katliamı"nda gaz kullanılmasının belgesi ortaya çıktı

"Dersim katliamında zehirli gaz kullanıldı mı?" Bu soruyla ilgili çok önemli bir belge ortaya çıktı. Dönemin Başbakanı Refik Saydam, dönemin Genelkurmay Başkanı Mareşal Fevzi Çakmak'a gönderdiği telgrafta "gaz kullanıldı" diyor. O telgraf Dersim Araştırmaları Merkezi'nin yaptığı anma töreninde gösterildi.

Resmi rakamlara göre 16 bin, kentin yerlilerine göre 70 binden fazla insan hayatını kaybetti Dersim'de.

Son dönem katliamla ilgili tartışmalar yeniden alevlendi ve tam bu dönemde Dersim katliamı ile ilgili olarak önemli bir belge günyüzüne çıktı.

O belgeye göre; 1942 yılında dönemin Başbakanı Refik Saydam, dönemin Genelkurmay Başkanı Mareşal Fevzi Çakmak'a yazdığı telgrafta "Dersim"de yakıcı ve boğucu gaz kullanıldığını belirtiyor.Telgrafta Refik Saydam "Bir hekim olarak yakıcı ve boğucu gazların, düşman askerlerine bile uygulanmasına karşı olduğumu belirtmeliyim. Tuncelide kullanılan bu gazların bir daha kullanılmaması için yasa teklifi hazırlamaktayım. Ön hazırlık raporunda ifade edildiği üzere kendi halkımıza kullanılan bu gazların toplu sivil ölümlere yol açtığı görülmektedir. Bir hekim olarak da bir insan olarak da bundan utanç duyduğu belirtmeliyim" diye yazdı.Konu ile ilgili olarak Mustafa Kemal Atatürk'ün de yazdığı bir belge gün yüzüne çıktı.

Atatürk konu ile ilgili olarak; "saldırıyı gerçekleştiren Kalan aşireti ve diğer aşiretlerden bunun bedelini çok ağır şekilde ödetileceğinden hiç kuşku duymadığımı belirtmek isterim" yazdı.

Belgeler Hasan Saltuk'un arşivinden alındı ve Dersim Araştırmaları Merkezi tarafından Şişli Kent Kültür Merkezi'nde yapılan anma töreninde açıklandı.

Kaynak: Özgür Gündem gazetesi

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS