İnternetteki kozmetik ürün reklamlarına dikkat!

İnternetteki kozmetik ürün reklamlarına dikkat!

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, salgın döneminde tüketimi artan dezenfektan, sıvı sabun dahil birçok kozmetik ürünün denetimini gerçekleştirdi. “Denetlenen 397 kozmetik üründen kaçı kurallara aykırı çıktı? Ürünleri alırken nelere dikkat edilmeli?” detaylar haberimizde.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Merdivenaltı üretimi yapılan başta dezenfektan olmak üzere antibakteriyel olarak da satılan sıvı sabunlar gibi kozmetik ürünler tehlike saçıyor. Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’da denetimlerini artırdı. 2022 yılı ilk üç ayında 397 kozmetik ürün denetlendi. 263’ü teknik düzenlemeye aykırı 2’sinin güvensiz olduğu tespit edildi. Toplam 350 bin lira para cezası kesildi. Sahte, kaçak, taklit olduğu belirlenen 3 bin 296 adet parfüm ve deodorant güvensiz kapsamına alındı. Üreticisi belli olmayan ürünler için imha işlemi uygulandı.

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, el dezenfektanı, sıvı sabunların da içinde olduğu biyosidal ürünlerin risk analizini gerçekleştirdi. Özellikle ruhsatsız ve merdiven altı üretilen ürünlerin tespitine yönelik denetimler sonucunda 27 üründen 16’sı ruhsatsız 4 tanesi ise teknik düzenlemeye aykırı bulundu. Bu ürünleri üreten firmalara 537 bin 920 lira para cezası uygulandı. Eczane dışında özellikle internetten satılan ürünlere dikkat edilmeli. Renksiz ve kokusuz el dezenfektanlarını tercih edilmeli. Aşırı kullanımdan kaçınılmalı. Yalnızca sağlık bakanlığı onaylı ürünler alınmalı