Dilenci çetesinin kirli oyunu... "Az para getireni hortumla dövüyorlardı"

Video: Dilenci çetesinin kirli oyunu... "Az para getireni hortumla dövüyorlardı"

İstanbul'da Suriye'den, para karşılığı getirdikleri çocukları zorla dilendiren çeteye operasyon yapılmıştı. 44 çocuğun tutulduğu evi CNN TÜRK görüntülemişti. O çocukların Suriye'deki ailelerinden Türkiye'de mendil satma bahanesiyle alındıkları ve eziyet gördükleri ortaya çıktı.

Suriye'den getirdikleri çocukları zorla bu evde tutmuş, gündüzleri de dilendirmişlerdi. Polis operasyonu ile çökertilen çetenin çocuklara yaptığı eziyetin ayrıntıları ortaya çıktı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı 27 çete üyesi hakkında insan kaçakçılığını da kapsayan suçlardan 40 yıla kadar hapis istemiyle iddianame hazırladı.

İddianamede çete üyelerinin Suriyeli çocuklar üzerinden kurdukları kirli tezgahın ayrıntıları yer aldı.

Çetenin çocukları ailelerinden bin Suriye lirası karşılığında kiraladıkları ve İstanbul'a getirerek dilendirdikleri tespit edildi.

İddianamede dilendirilen çocukların ifadelerine de yer verildi. 15 yaşındaki bir çocuk kendilerine yapılan eziyeti anlattı.

"AZ PARA GETİRENİ HORTUMLA DÖVÜYORLARDI"

"Suriye'de babama beni Türkiye'ye götürüp mendil sattıracağını, kazandığı paradan aylık 1000 lira göndereceğini söyledi. Babam da beni bu şahsa teslim etti. Sabah 08.30'da işe başlardık. 100 liranın altında para getiren çocuklar hortumla dayak yerdi. 10 çocuk bir odada kalırdık. Odadan izinsiz çıkamazdık" dedi.

Soruşturmada çete üyelerinin ayrıca çocukları aç ve susuz bıraktıkları ve üzerlerinden kazandıkları 300 bin TL'den fazla para ile lüks yaşam sürdükleri de tespit edildi.

Mahkeme savcılığın iddianamesini kabul etti. Aralarında örgütün Suriye'deki liderinin de bulunduğu 27 kişi tutuklanarak cezaevine gönderildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS