Diplomaside yeni yıla yoğun başlangıç

Video: Diplomaside yeni yıla yoğun başlangıç

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2020 yılına yoğun diplomatik temaslarla başlayacak. Cumhurbaşkanı 8 Ocak'ta Rusya Devlet Başkanı Putin ile bir araya gelecek, iki lider Türk Akımı Projesinin açılışını yapacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan2020 yılı ile birlikte yoğun bir diplomasi trafiği bekliyor. Erdoğan, Ocak ayının ilk günlerinde Rusya Devlet Başkanı Putin ile bir araya gelecek.


Putin 8 Ocak tarihinde İstanbul'a bir ziyaret gerçekleştirecek. İki lider Türk Akımı Projesi için düzenlenecek tören kapsamında buluşacak, sinevizyonla Kırklareli'ndeki açılış törenine katılacak. Erdoğan Putin görüşmesinde Türk Akımına ek olarak, Libya ve İdlib konuları da masaya gelecek. İdlib'de rejimin artan saldırıları sonrası, Türkiye sınırına doğru artan göç masaya yatırılacak, 2018'de uygulanan İdlib Muhtırası ele alınacak.


İki lider Libya konusunda da görüş alışverişinde bulunacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan daha önce Rusya'nın Wagner şirketi aracılığıyla Birleşmiş Milletler tarafından tanınan Ulusal Mutabakat Hükümetine savaş açan Hafter'e verdiği destekten duyduğu rahatsızlığı iletmişti. Putin-Erdoğan görüşmesinde, Türkiye'nin Libya'nın talebi üzerine asker gönderme konusu da gündeme gelecek.


Bir diğer Libya teması da Berlin'de gerçekleşecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Ocak ayı içerisinde Libya konulu Berlin Zirvesine katılması bekleniyor. Berlin Zirvesinde, Libya'da tarafların siyasi uzlaşıya ulaşması için girişimler liderler düzeyinde masaya yatırılacak.


Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Ocak ayı sonunda Afrika kıtasına da ziyaret gerçekleştirmesi bekleniyor. Erdoğan'ın Fas, Gambiya ve Senegal'i ziyaret etmesi ve Türkiye'nin bu ülkelere olası yaptırımlarının ziyaret kapsamında ele alınması gündemde.


Şubat ayında ise Suriye konulu 2. Zirve için Alman Şansölye Angela Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, İngiltere Başbakanı Boris Johnson İstanbul'a gelecek ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile dörtlü zirve gerçekleşecek. Dört lider daha önce Suriye ve Libya konularını konuşmak üzere NATO Liderler Zirvesi kapsamında Londra'da bir araya gelmişti. Erdoğan, ikinci görüşmenin Şubat ayında İstanbul'da olacağını ve liderlerin her yıl düzenli aralıklarla buluşacağını duyurmuştu.


Cumhurbaşkanı'nın Şubat ayında Pakistan ve Endonezya'yı da ziyaret etmesi bekleniyor. Erdoğan'ın iki ziyarette gündem maddesi Islam dünyasındaki sorunlar ve İslamafobi ile mücadele olacak.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS