Dişli, Akar'a müdahale emrini verdi

Dişli, Akar'a müdahale emrini verdi

Akıncı Üssü iddianamesi haber dizisinde bugün karargahta yaşananlara ışık tutacak bölüm var. İddianameye göre Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'a odasında müdahale edilmesi emrini veren kişi Mehmet Dişli. Dişli, bütün gece Akar'ı darbeye ikna etmek için uğraştı ancak başarılı olamadı. İddianamede Dişli'nin o gece yaptıkları tüm ayrıntısıyla anlatılıyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Alişer Delek / CNN TÜRK 

Darbe girişiminin sabahında Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar darbecilerin elinden kutulmuş, Çankaya Köşkü'ne helikopterle gelmişti. Yanındaki isim Tümgeneral Mehmet Dişli'ydi. Aynı Mehmet Dişli kısa bir süre sonra gözaltına alındı. Emri veren Hulusi Akar'dı…

15 Temmuz gecesinin en kritik anları önce Genelkurmay Başkanlığı'nda daha sonra da Akıncı Hava Üssü'nde yaşandı. Genelkurmay Başkanı Akar'ı ikna için her yol denendi. Silah da çekildi, araya giren askerler de oldu. Akıncı Üssü iddianamesine göre Akar'ın etrafında olan biteni yöneten isim Mehmet Dişli'ydi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"Akar'a müdahale emrini verdi"
İddianameye göre Mehmet Dişli akşam saatlerinde Genelkurmay Başkanlığı'ndan ayrıldı ve evine gitti ancak 20.46'da özel aracıyla yeniden karargaha döndü, kapıdan kartını okutmadan geçti, saat 21 sıralarında da Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'ın odasına girdi.

İddianemeye göre, Dişli "darbe"nin başladığını Hulusi Akar'a "Komutanım, operasyon başlıyor, herkesi alacağız. Taburlar, tugaylar yola çıktı biraz sonra göreceksiniz" diyerek aktardı. Hulusi Akar'ın sert çıkışına karşı Dişli, kapıda bekleyen ekibe yöneldi ve Genelkurmay Başkanı'na müdahale emrini verdi. Odaya giren darbeci askerler, Hulusi Akar'ı iterek koltuğuna oturttu, havlu gibi bir cisimle ağzını ve burnunu kapattı, iple boğazını sıktı.

"Akar'a silah doğrultuldu"
Hulusi Akar'ın direnmesi üzerineyse Levent Türkkan, silahını genelkurmay başkanına doğrulttu ve vurmakla tehdit etti, Akar'ın bu girişime de karşı koymasıyla devreye yine mehmet Dişli girdi. İddianameye göre Dişli'nin onayıyla Akar'ın elindeki plastik kelepçe çözüldü. Dişli o gece Genelkurmay Başkanı Akar'ın karargahtan Akıncı Üssü'ne götürülmesi talimatını da veren kişi. İddianameye göre onun emriyle Akar, Akıncı Üssü'ne götürüldü. Burada da Mehmet Dişli ve daha sonra Akıncı'ya gelen Akın Öztürk'le birlikte genelkurmay başkanını ikna çabaları sürdü.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"Akar'ın emriyle gözaltına alındı"
Genelkurmay başkanı darbeyi kabul etmedi ve helikopterle Çankaya Köşkü'ne gitmeye karar verdi. Mehmet Dişli de Akar'ın istememesine rağmen helikoptere bindi. Köşk'teki bazı toplantılara da katıldığı iddianamede yer alıyor.

Mehmet Dişli, 16:30'da Hulusi Akar'ın talimatıyla gözaltına alındı. İddianamede Dişli'nin görev yaptığı Stratejik Dönüşüm Daire Başkanlığı'nda beraber çalıştığı 20 isimden 18'inin FETÖ'den atıldığı, darbecilerin duyurduğu atama listesinde görevde kaldığı da deliller arasında yer aldı.