Doğu Akdeniz diplomasisi

Video: Doğu Akdeniz diplomasisi

Doğu Akdeniz denklemi için diplomasi trafiği devam ediyor. Ankara, bugün Yunan Dışişleri Heyetini siyasi istişareler için ağırlayacak. Dışişleri Bakanlığı'nda yapılacak görüşmenin ana gündem maddesi Türkiye ve Libya'nın imzaladığı anlaşma olacak. Yarın da Doğu Akdeniz ve Libya konularını görüşmek üzere AB Konseyi Başkanı İstanbul'a gelecek.

Doğu Akdeniz diplomasi trafiği hız kesmeden devam ediyor. Türkiye, Doğu Akdeniz denkleminde Türkiye Libya anlaşmaları sonrası gelişen yeni durumu konuşmak üzere önemli heyetleri ağırlıyor.


Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Demiris Başkanlığı'ndaki Yunan heyeti siyasi istişarelerde bulunmak üzere Ankara'ya geliyor. Heyet Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal başkanlığındaki Türk heyeti ile temaslarda bulunacak. Görüşmelerde ana gündem maddesi Doğu Akdeniz olacak. Türkiye'nin Libya ile imzaladığı deniz yetki alanlarının sınırlandırılmasına ilişkin mutabakat muhtırası sonrası Doğu Akdeniz'de gelişen yeni denklem, İsrail-Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Yunanistan'ın imzaladığı EASTMED boru hattı projesi için Doğu Akdeniz'de yeni bir durum yarattı.


Türkiye Libya ile imzaladığı anlaşma sonrası boru hattının kendi deniz yetki alanlarından geçen sınırları için "Ankara'nın onayı olmalı" diyor. Taraflar bu konular ile beraber iki komşu ülkenin uzun yıllardır çözemediği kıta sahanlığı, fır hattı gibi bir çok konuyu masaya yatıracak.


Tam da siyasi istişare görüşmeleri öncesi, Yunanistan, Fransa, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Mısır ve İtalyan Dışişleri Bakanları Kahire'de bir araya gelmiş ve Türkiye ile Libya'nın anlaşması için uluslararası hukuka aykırı açıklamaları yapmıştı.


Dışişleri Bakanlığı bu açıklamalara gerçekdışı tezler olarak nitelendiren yazılı bir açıklama ile yanıt verdi. Bakanlık, "Bu mutabakat muhtıraları ülkemizi ve Kıbrıs Türklerini Doğu Akdeniz'de yok saymaya çalışan taraflara bir cevap niteliği taşımaktadır" dedi.


Açıklamada Güney Kıbrıs Rum Yönetimi dışında diğer ülkeler ile Doğu Akdeniz'i işbirliği sahasına dönüştürmek için çalışmaya hazırız mesajı da verildi.


Doğu Akdeniz'e ilişkin bir önemli ziyaret de cumartesi günü yapılacak. AB Konseyi Başkanı Charles Mıchel, cumartesi İstanbul'a gelecek, Cumhrubaşkanı Erdoğan tarafından kabul edilecek. Görüşmede Libya sahasındaki son durum ve Türkiye'nin Doğu Akdeniz hamlesi masaya yatırılacak. Michel, İstanbul'un ardından Mısır'a hareket edecek ve Mısır'ın başkenti Kahire'de Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah El Sisi ile bir görüşme gerçekleştirecek.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS