Dolandırıcılara "kısıtlama" engeli

Dolandırıcılara "kısıtlama" engeli

Siber dolandırıcılar kişisel bilgileri ele geçirerek sahte şirket kurup vatandaşı mağdur ediyor. Peki, bunun önüne geçebilmek için ne yapılmalı? CNN TÜRK muhabiri Emel Telli ve kameran Alper Öztürk, uygulamalı anlattı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bilişim Uzmanı Emre Özcan, "Kişisel bilgilerimizin içinde bulunan TC kimlik numaramız ve buna benzer bütün kritik ve mahrem bilgilerin hepsi, aslında bizim için bir nevi tehdit taşıyor. Bizim adımıza şirket açabiliyorlar. Bir şirkete ortak olarak açabiliyorlar daha da önemlisi bir şirkete yetkili olarak da atayabiliyorlar" dedi. O tehdit bir gün kapınızı çalabilir. "Ortağı olduğunuz şirketin borcunu ödeyin" diyebilir. Siber dolandırıcılar masum bireyleri kandırmaya devam ediyor.

Siber dolandırıcılar klavye başına geçiyor, hedef aldıkları kişilerin kişisel bilgilerine ulaşıyor. O bilgilerle imzaları taklit ediyorlar. Ardından da şirket kurarak vatandaşı yüklü miktarda borca sokuyorlar. Bu nedenle e-Devlet'te Ticaret Bakanlığı'nın açtığı kısıtlama yetkisini kullanmak çok önemli. Hem ortak, hem yetkili olarak kısıtlama koyulduğunda hiçbir şekilde adınıza bir işlem yapılamıyor. Yapılan işlemler de yok hükmünde sayılıyor. Yapılması gereken şey ise çok basit. e-Devlet'te arama çubuğu kısmına "kısıtlama" yazıyoruz.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ortak / Yetkili Olunmasına Yönelik Kısıtlama İşlemleri (MERSİS) (Ticaret Bakanlığı) seçeneğine tıklıyoruz. Sağ üst köşeden "Yeni Başvuru" diyoruz. 

Çıkan menüden "Ortak" ve "Yetkili"yi seçiyoruz. 

Devam et dedikten sonra "Yukarıdaki bilgilendirme yazısını okudum ve kabul ediyorum" kısmını işaretliyoruz. Yine devam et dediğimizde ise "Başvurunuz başarı ile sonuçlanmıştır. Herhangi bir şirket ortağı / işletme sahibi ve herhangi bir şirkette / işletmede yetkili olarak eklenmenize yönelik olarak kimlik numaranız üzerine kısıt konulmuştur" ekranı geliyor ve işlemi tamamlıyoruz.