Dolandırıcıların hedefinde iş arayanlar var.

Dolandırıcıların hedefinde iş arayanlar var.

Özellikle evden çalışma imkanı sağlayan iş ilanlarının dolandırıcılar tarafından daha fazla kullanıldığı belirten uzmanlar, iş arayanları uyardı, dikkat etmeleri gereken noktaları sıraladı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Dolandırıcılar durmak bilmiyor. Bu kez hedeflerinde iş arayanlar var. Sahte iş ilanları açıyorlar, önce kişisel bilgilerini ardından paralarını çalıyorlar.

Koronavirüs salgınıyla bazı ülklerde işsizlik oranları da arttı. Siber dolandırıcılar bunu da fırsata çevirdi. Sahte iş ilanları açıyor, sahte e-posta adresleriyle iletişim kuruyor, taklit web siteleri ile çalışanları kandırıyorlar. Özellikle evden çalışma imkanı sunup sözde işi daha cazip hale getiriyorlar.

Uzmanlar sahte ilnlardan nasıl korunulabileceğini maddeler halinde sıraladı. Bunların başında başvurulmayan bir iş için aranmak geliyor. Bir şekilde özgeçmişinize ulaştıklarını belirtip hemen iş teklif edebilir ya da görüşmek isteyebilirler. Bu durumda dikkatli olmak gerekiyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Çok yüksek maaş tekliflerine de şüpheyle yaklaşmak gerekiyor. Deneyim gerekmemesi ya da esnek çalışma saatleri şartı da üzerinde düşünülmesi gerekenlerden.

Uzmanlar, işe alım sürecinin çok hızlı olmasını da normal karşılamıyor. Gerçek hayatta sürecin belli aşamaları olduğu için zaman gerektiğini belirtiyorlar.

İş tanımlarının belirsiz ve detaysız olması, e-postaların profesyonel olmayan, yazım yanlışları içeren özensiz postalar olması en önemli ipuçlarından.

Yine e-posta adreslerinin uzantılarının kontrol edilmesi, kişisel bilgiler talep ediliyorsa temkinli olunması gerekiyor.

Bu tarz dolandırıcılıklar, salgın başlangıcından bu zamana kadar 40 milyon dolardan fazla maddi zarara neden oldu. İlerleyen günlerde, bu sayının daha da yükseleceği düşünülüyor.
Uzmanlar, "şüpheli bir durum görülürse yerel yetkililer durumdan haberdar edilmeli" diyor.