Dolandırıcıların yeni yöntemi: Osmanlı altını | Video

Video: Dolandırıcıların yeni yöntemi: Osmanlı altını | Video

Telefonunuza bir SMS geliyor. O kısa mesajdaki kişi çok miktarda Osmanlı altını bulduğunu, elden çıkarmak için yardıma ihtiyacı olduğunu söylüyor. Akıl almaz dolandırıcılık çarkının detayları haberimizde.

Telefon dolandırıcıları dur durak bilmiyor. "FETÖ ve PKK hesaplarınızı ele geçirdi" gibi yöntemlerle onlarca kişiyi ağlarına düşüren dolandırıcıların yeni yöntemi, tarihi Osmanlı altını mağduriyeti.

Hedeflerindeki kişilerin telefonuna kısa mesaj yollayan dolandırıcılar, köydeki evlerinin altında Osmanlı dönemine ait binlerce altın sikke bulduklarını, bunları satabilmek için yardım istediklerini belirtiyor. Kendilerine aynı telefon numarasından dönüş yapanlara ise köyde bakmaları gereken hastaları olduğundan, altınları elden çıkarmak için yardıma ihtiyaçları olduğunu söylüyorlar. Neden polise gitmedikleri sorulduğunda ise kanunla başlarının dertte olduğu yalanını söylüyorlar.

Mesaj attıkları kişi altınlara dair kanıt istiyorsa buluşuluyor, dolandırıcıların asıl oyunu ise tam da burada başlıyor.

Onlarca sahte sikke içinden üzeri altınla kaplanmış yalnızca biri çıkarılarak kendisine veriliyor ve yüksek miktarda parası alınıyor. Piyasasının çok altında fiyata aldığını zannettiği o altını bir kuyumcuda bozdurmak isteyen mağdur acı gerçekle karşılaştığında ise iş işten geçmiş oluyor.

BAKANLIK: HEMEN YETKİLİLERE HABER VERİN

Bu ve benzeri olaylar ile ilgili kendilerine gelen ihbarları kolluk kuvvetlerine bildirdiklerini kaydeden Kültür ve Turizm Bakanlığı Kaçakçılıkla Mücadele Daire Başkanlığı; “Kültür ve Turizm Bakanlığı, yalnızca son bir ayda kendisine ulaşan 100’den fazla mesajı Asayiş Dairesi’ne iletmiştir. Gerek dolandırıcılık mesajları gerekse de gerçekten bir kültür varlığı kaçakçılığı olayında vatandaşlarımızın hazırlıklı bulunması ve ivedilikle kolluk kuvvetlerimize haber vermeleri çok büyük önem taşıyor." açıklamasında bulundu.

Kültür varlığı bulmak için izinsiz araştırma ve kazı yapmanın 2863 sayılı yasa kapsamında iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası olan bir suç olduğunu hatırlatan yetkililer, bu kültür varlıklarını elde etmek, bulundurmak, satmak, ya da almanın da yine aynı şekilde hapisle cezalandırıldığının altını çizdi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS